• Program Wychowawczo- Profilaktyczny; 2023/2024

        • PROGRAM WYCHOWAWCZO- PROFILAKTYCZNY

          SZKOŁY PODSTAWOWEJ

          IM. MARII KONOPNICKIEJ

          W MAJDANIE SOPOCKIM PIERWSZYM

          ROK SZKOLNY 2023-2024

           

           

          Podstawa prawna:

           

          • Konstytucja Rzeczpospolitej Polskiej z 2 kwietnia 1997r. (Dz.U. z 1997 r. nr 78, poz. 483 ze zm.).
          • Konwencja o Prawach Dziecka, przyjęta przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych z 20 listopada 1989 r. (Dz.U. z 1991 r. nr 120, poz. 526).
          • Ustawa z 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe (Dz.U. z 2017 r. poz. 59).
          • Ustawa- Karta Nauczyciela ( Dz.U. z 2018r., poz. 967)..
          • Ustawa z 26 października 1982r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (tekst jedn. Dz.U. z 2016 r. poz. 487).
          • Ustawa z 29 lipca 2005r. o przeciwdziałaniu narkomanii (tekst jedn. Dz.U. z 2018 r. poz.1030).
          • Ustawa z 9 listopada 1995 r. o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych (tekst jedn.: Dz.U. z 2021 r. poz. 276 ze zm.)
          • Ustawa z 9 czerwca 2022 r. o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich (Dz.U. z 2022 r. poz. 1700)
          • Rozporządzenie MEiN z 11 sierpnia 2022 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie organizacji kształcenia, wychowania i opieki dzieci i młodzieży będących obywatelami Ukrainy (Dz.U. z 2022 r. poz. 1711) – zmiana w zakresie § 13.
          • Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z 18 sierpnia 2015 r. w sprawie zakresu i form prowadzenia w szkołach i placówkach systemu oświaty działalności wychowawczej, edukacyjnej, informacyjnej i profilaktycznej w celu przeciwdziałania narkomanii (Dz.U. z 2015 r. poz. 1249).
          • Rozporządzenie MEN z dnia 22 stycznia 2018r zmieniające rozporządzenie w sprawie zakresu i form prowadzenia w szkołach i placówkach systemu oświaty działalności wychowawczej, edukacyjnej, informacyjnej i profilaktycznej w celu przeciwdziałania narkomani. (Dz.U. z 2018r. poz.214.)
          • Ustawa z 12 kwietnia 2019 r. o opiece zdrowotnej nad uczniami.
          • Rozporządzenie MEN z dnia 11 sierpnia 2022r zmieniające rozporządzenie w sprawie organizacji kształcenia, wychowania i opieki dzieci i młodzieży będących obywatelami Ukrainy
          • Kierunki realizacji polityki oświatowej państwa w roku szkolnym 2023/2024.
          • Statut Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Majdanie Sopockim Pierwszym.

           

           

          I .WSTĘP

           

                      Szkolny Program Wychowawczo-Profilaktyczny realizowany w Szkole Podstawowej w Majdanie Sopockim Pierwszym   opiera się na hierarchii wartości określonej w koncepcji pracy szkoły  min. w modelu absolwenta , przyjętej  przez Radę Pedagogiczną, Radę Rodziców i Samorząd Uczniowski. Treści Szkolnego Programu Wychowawczo-Profilaktycznego są spójne ze Statutem Szkoły i wewnątrzszkolnym systemem oceniania. Istotą działań wychowawczych i profilaktycznych szkoły jest współpraca całej społeczności szkolnej oparta na złożeniu, że wychowanie jest zadaniem realizowanym w rodzinie i w szkole, która w swojej działalności musi uwzględniać zarówno wolę rodziców, jak i priorytety edukacyjne państwa. Rolą szkoły, oprócz jej funkcji dydaktycznej, jest dbałość o wszechstronny rozwój każdego z uczniów oraz wspomaganie wychowawczej funkcji rodziny. Wychowanie rozumiane jest jako wspieranie uczniów w rozwoju ku pełnej dojrzałości w sferze fizycznej, psychicznej , społecznej i duchowej. Zadaniem szkoły jest wychowanie dzieci i młodzieży do wartości. Proces wychowania jest wzmacniany i uzupełniany poprzez działania z zakresu profilaktyki problemów dzieci i młodzieży. Profilaktyka jest rozumiana jako proces wspomagania człowieka w radzeniu sobie  z trudnościami zagrażającymi prawidłowemu rozwojowi i zdrowemu życiu, a także ograniczenie i likwidowanie czynników blokujących i zaburzających zdrowe życie.

                      Program Wychowawczo- Profilaktyczny   tworzy spójną całość ze szkolnym zestawem programów nauczania i uwzględnia wymagania opisane w podstawie programowej.

                      Szkolny Program Wychowawczo-Profilaktyczny określa sposób realizacji celów kształcenia oraz zadań wychowawczych zawartych w podstawie programowej kształcenia ogólnego, uwzględniając kierunki i formy oddziaływań wychowawczo-profilaktycznych.

                       Podstawowym celem realizacji Szkolnego Programu Wychowawczo-Profilaktycznego jest wspieranie dzieci i młodzieży w rozwoju oraz zapobieganie zachowaniom problemowym. Ważnym elementem realizacji  tego programu  jest kultywowanie tradycji i ceremoniału szkoły.

          II. CELE OGÓLNE:

           

          Działalność wychowawcza w szkole  polega na prowadzeniu działań z zakresu promocji zdrowia oraz wspomaganiu ucznia i wychowanka w jego rozwoju ukierunkowanym na osiągnięcie pełnej dojrzałości w sferze:

          1. fizycznej – ukierunkowanej na zdobycie przez ucznia i wychowanka wiedzy i umiejętności pozwalających na prowadzenie zdrowego stylu życia i podejmowania zachowań prozdrowotnych,
          2. psychicznej – ukierunkowanej na zbudowanie równowagi i harmonii psychicznej, osiągnięcie właściwego stosunku do świata, poczucia siły, chęci do życia i witalności, ukształtowanie postaw sprzyjających rozwijaniu własnego potencjału kształtowanie środowiska sprzyjającego rozwojowi uczniów, zdrowiu i dobrej kondycji psychicznej,
          3. społecznej – ukierunkowanej na kształtowanie postawy otwartości w życiu społecznym, opartej na umiejętności samodzielnej analizy wzorów i norm społecznych oraz dokonywania wyborów, a także doskonaleniu umiejętności wypełniania ról społecznych,
          4. duchowej – ukierunkowanej na zdobycie konstruktywnego i stabilnego systemu wartości oraz poczucia sensu istnienia.

           

          Program Wychowawczo-Profilaktyczny został opracowany na podstawie diagnozy potrzeb i problemów występujących w środowisku szkolnym, z uwzględnieniem:

                      -wyników nadzoru pedagogicznego sprawowanego przez dyrektora,

          -ewaluacji  Programu Wychowawczo- Profilaktycznego realizowanego w roku szkolnym 2023/2024;

          -wniosków i analiz  z pracy  zespołów przedmiotowych i zespołu wychowawczego;

          - koncepcji funkcjonowania i rozwoju szkoły opracowanej przez dyrektora,

          - wniosków nauczycieli, uczniów i rodziców.

           

          Szkolny Program Wychowawczo- Profilaktyczny obejmuje podstawowe kierunki realizacji polityki oświatowej państwa w roku szkolnym 2023/2024:

          1. Kontynuacja działań na rzecz szerszego udostępnienia kanonu i założeń edukacji klasycznej oraz sięgania do dziedzictwa cywilizacyjnego Europy, w tym wsparcie powrotu do szkół języka łacińskiego jako drugiego języka obcego.

          2. Wspomaganie wychowawczej roli rodziny poprzez pomoc w kształtowaniu u wychowanków i uczniów stałych sprawności w czynieniu dobra, rzetelną diagnozę potrzeb rozwojowych dzieci i młodzieży, realizację adekwatnego programu wychowawczo-profilaktycznego oraz zajęć wychowania do życia w rodzinie.

          3. Doskonalenie kompetencji dyrektorów szkół i nauczycieli w zakresie warunków i sposobu oceniania wewnątrzszkolnego.

          4. Doskonalenie kompetencji nauczycieli w pracy z uczniem z doświadczeniem migracyjnym, w tym w zakresie nauczania języka polskiego jako języka obcego.

          5. Podnoszenie jakości wsparcia dla dzieci, uczniów i rodzin udzielanego w systemie oświaty poprzez rozwijanie współpracy wewnątrz- i międzyszkolnej, a także z podmiotami działającymi w innych sektorach, w tym w zakresie wczesnego wspomagania rozwoju dzieci i wsparcia rodziny.

          6. Wspieranie nauczycieli w podejmowaniu inicjatyw/działań w zakresie zachęcania i wspierania uczniów do rozwijania ich aktywności fizycznej.

          7. Wspieranie rozwoju umiejętności cyfrowych uczniów i nauczycieli, ze szczególnym uwzględnieniem bezpiecznego poruszania się w sieci oraz krytycznej analizy informacji dostępnych w Internecie. Poprawne metodycznie wykorzystywanie przez nauczycieli narzędzi i materiałów dostępnych w sieci, w szczególności opartych na sztucznej inteligencji.

          8. Rozwijanie umiejętności uczniów i nauczycieli z wykorzystaniem sprzętu zakupionego w ramach programu „Laboratoria przyszłości”.

           

          III. DIAGNOZA SYTUACJI WYCHOWAWCZEJ

           

          Wyłoniono następujące obszary problemowe:

          - potrzeba wsparcia uczniów, którzy rozpoczęli spełnianie obowiązku szkolnego w wieku 6 lat;

          - brak motywacji do nauki;

          - przypadki nierespektowania przez uczniów norm społecznych, w tym zachowania agresywne uczniów (przemoc fizyczna i werbalna);

          - używanie wulgaryzmów;

          - niski poziom czytelnictwa;

          - niska frekwencja;

          - łamanie zapisów statutowych dotyczących używania telefonów na lekcji;

          - cyberprzemoc;

          - samowolne opuszczanie terenu szkoły;

          - niezaradność wychowawcza rodziców.

           

          IV. CELE SZCZEGÓŁOWE:

          Sfera fizyczna

           

          - Kształtowanie zachowań bezpiecznych dla zdrowia własnego oraz innych osób.

          - Wyrabianie nawyków higienicznych (w tym higieny psychicznej).

          - Propagowanie różnorodnych form aktywności fizycznej.

          - Uświadomienie uczniom współczesnych zagrożeń społecznych i cywilizacyjnych.

           

          Zadania

          Sposoby realizacji

          Klasa

          Realizator

          Termin

          Propagowanie zdrowego stylu życia.

          Pogadanki, filmy i spotkania z przedstawicielami służby zdrowia dotyczące zdrowego odżywiania się i przeciwdziałania otyłości oraz profilaktyki chorób zakaźnych - Tydzień profilaktyki

          Pogadanki dotyczące higieny osobistej.

          Pogadanki, spektakle profilaktyczne, spotkania ze specjalistami dotyczącymi wzmacniania higieny w sferze psychicznej.

          Lekcje wychowawcze, pogadanki w klasach dot. promocji zdrowia psychicznego.

          Lekcje wychowawcze, pogadanki dotyczące

           legionelli.

          Organizowanie szkoleń dla rodziców z zakresu zdrowia psychicznego uczniów.

          Instruktaż prawidłowej higieny jamy ustnej, fluoryzacja

          Organizowanie aktywnych form wypoczynku.

          Realizacja programów obowiązujących w szkole min. „Trzymaj formę”, „Czyste powietrze wokół nas”, „Skąd się biorą produkty ekologiczne?”, „Owoce i warzywa w szkole”

          Zajęcia świetlicowe.

          Współpraca z SANEPID-em oraz z NZOZ

          Ćwiczenia w udzielaniu pierwszej pomocy przedmedycznej

          Dzień rodziny i sportu

          Wszystkie klasy oraz oddziały przedszkolne

          Wychowawcy, nauczyciele świetlicy i wychowania fizycznego,

          Nauczyciel edukacji dla bezpieczeństwa

          Pedagog szkolny, Pedagog specjalny

          Pielęgniarka,

          Dyrekcja

          Przedstawiciel NZOZ

          Cały rok

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

          VI

          Wdrażanie do ochrony środowiska.

           

          Apele wychowawcze - wskazywanie problemu zaśmiecania szkoły

           i otoczenia.

          Akcja Sprzątania Świata.

          Akcje promowania proekologicznych postaw w społeczeństwie-„ Dzień Ziemi”, „Dzień Wody”

          Konkursy i projekty ekologiczne.

          Filmy, wycieczki i spacery edukacyjne po najbliższej okolicy.

          Zbiórka baterii, zakrętek.

          Spotkania z przedstawicielami nadleśnictwa.

          Wszystkie klasy oraz oddziały przedszkolne

          Wychowawcy, nauczyciele odpowiedzialni wg harmonogramu imprez i uroczystości

          Drużyna Harcerska

          Cały rok

           

          IX

          III, IV

          Uczenie bezpiecznych zachowań.

          Pogadanki oraz apele wychowawcze.

          Przestrzeganie zasad bezpieczeństwa na zajęciach wf-u, w drodze do i ze szkoły, w czasie wypoczynku feryjnego i wakacyjnego.

          Spotkania z przedstawicielami służb dbających o bezpieczeństwo (policja, straż pożarna, pogotowie ratunkowe, straż graniczna ,zespół interdyscyplinarny- ankieta, pogadanka).

          Opieka nad uczniami dojeżdżającymi.

          Przeprowadzanie próbnej ewakuacji we współpracy z OSP Majdan Sopocki oraz spotkanie z przedstawicielem PSP w Tomaszowie Lubelskim

          Współpraca z rodzicami.

          Przystąpienie szkoły do programu profilaktycznego „Bezpiecznie w szkole”

          Wszystkie klasy oraz oddziały przedszkolne

          Dyrekcja, wychowawcy, wszyscy nauczyciele, pedagog szkolny,

          pedagog specjalny

          Cały rok

          Diagnoza sytuacji wychowawczej

          i materialnej uczniów.

          Monitorowanie sytuacji materialnej i wychowawczej uczniów, w tym uczniów z Ukrainy.

          Zabieganie o różne formy pomocy wychowawczej i materialnej dla uczniów, w tym uczniów z Ukrainy.

          Wszystkie klasy

          Pedagog szkolny,  wychowawcy

          Wg potrzeb

          Poznanie zagrożeń związanych paleniem tytoniu, piciem alkoholu, napojów energetycznych, zażywaniem narkotyków, dopalaczy i nadużywania leków.

          Spektakl profilaktyczny.

          Pogadanki wychowawcze.

          Warsztaty z udziałem pracowników PPP oraz pedagoga szkolnego.

          Konkursy profilaktyczne.

          Przeprowadzanie ankiet dotyczących nałogów.

          Wszystkie klasy oraz oddziały przedszkolne

          Dyrekcja, wychowawcy,

          Pedagog szkolny

          Cały rok

           

          IV

          Eliminowanie zagrożeń w związku

          z sięganiem po używki.

          Pogadanki na temat zagrożeń wynikających z sięgania po używki.

          Rozmowy dyscyplinujące z uczniami sięgającymi po używki.

          Stosowanie kar statutowych.

          Współpraca z rodzicami uczniów.

          Stosowanie procedur postępowania w sytuacjach zagrożenia młodzieży demoralizacją i przestępczością,

          IV-VIII

          Wychowawcy, nauczyciel przyrody, biologii,

          Pedagog szkolny,

          nauczyciele,

          przedstawiciel Policji.

          Cały rok

          Rozpoznanie i eliminowanie niebezpieczeństw związanych z nadużywaniem komputera, Internetu, telefonu komórkowego i telewizji.

          Pogadanki wychowawcze.

          Prezentacje multimedialne i filmy

          Warsztaty na temat cyberprzemocy z udziałem specjalistów.

          Współpraca z rodzicami uczniów.

           

          Wszystkie klasy oraz oddziały przedszkolne

          Wychowawcy, nauczyciele informatyki, pedagog szkolny,

          przedstawiciel Policji.

          Cały rok

           

           

          Sfera psychiczna (intelektualna i emocjonalna)

          - Roztropne korzystanie w procesie kształcenia z narzędzi i zasobów cyfrowych.

          - Kształtowanie umiejętności korzystania z różnych źródeł wiedzy, w tym technologii informatycznej.

          -Kształtowanie kompetencji czytelniczych.

          -Podtrzymywanie ciekawości poznawczej uczniów.

          -Kształtowanie postawy twórczej.

          -Rozwijanie świadomości mocnych i słabych stron uczniów.

          -Kształtowanie umiejętności zachowania się w sytuacji zwycięstwa i porażki.

          -Budowanie poczucia własnej wartości uczniów.

          Zadania

          Sposoby realizacji

          Klasa

          Realizator

          Termin

          Podniesienie jakości edukacji i wychowania poprzez wspieranie  i motywowanie uczniów do nauki, samokształcenia  i dokonywania obiektywnej samooceny, wspomaganie rodziców w procesie wychowywania dzieci.

          Diagnoza wstępna wiedzy uczniów.

          Stosowanie na wszystkich przedmiotach metod aktywizujących.

          Wykorzystywanie na zajęciach pomocy z programu „Laboratoria przyszłości”

          Przygotowanie uczniów do egzaminu zewnętrznego.

          Przygotowanie uczniów zdolnych do konkursów i zawodów.

          Promocja wewnątrzszkolna i pozaszkolna osiągnięć uczniów na stronie internetowej, w szkolnej galerii, w prasie.

          Prowadzenie zajęć z elementami TIK.

          Spotkania ze specjalistami PPP, pedagogiem szkolnym, przedstawicielami Policji.

          Aktywizacja rodziców do realizacji zadań dotyczących skutecznych sposobów prowadzenia działań wychowawczych poprzez spotkania ze specjalistami na każdym etapie edukacyjnym.

          Pomoc rodzicom w rozwiązywaniu problemów wychowawczych poprzez prowadzenie konsultacji, kierowanie do zewnętrznych instytucji wspierających rodzinę z uwzględnieniem potrzeb ucznia i jego sytuacji rodzinnej.

          Wszystkie klasy

           

           

           

           

           

          Nauczyciele poszcze-       gólnych przedmiotów

          dyrektor,

          wychowawcy, pedagog szkolny, pedagog specjalny,

          administrator strony internetowej

           

          Cały rok

          Organizowanie pomocy dla uczniów nieznających języka polskiego.

          Indywidualizacja pracy na lekcjach z uczniem z Ukrainy

          Przełamywanie barier językowych poprzez inicjowanie swobodnych rozmów w j. polskim.

           

          Oddział przedszkolny, kl.          I - VIII

          Wszyscy nauczyciele

          Cały rok

          Organizowanie pomocy dla uczniów

          o szczególnych potrzebach edukacyjnych.

          Diagnoza wstępna potrzeb uczniów w zakresie PPP.

          Indywidualizacja pracy z uczniem zdolnym, koła zainteresowań, zajęcia rozwijające.

          Indywidualizacja pracy z uczniem mającym trudności w nauce, zajęcia dydaktyczno-wyrównawcze,  realizacja zaleceń zawartych w opiniach i orzeczeniach poradni.

          Wspieranie uczniów, u których rozpoznano objawy depresji lub obniżenia kondycji psychicznej.

          Zajęcia rewalidacyjne, korekcyjno- kompensacyjne, emocjonalno-społeczne i logopedyczne.

          Kierowanie uczniów na badania do PPP .

          Organizowanie PPP w oparciu o wewnętrzne Procedury  Organizowania PPP

          Współpraca z rodzicami uczniów.

          Wszystkie klasy

          Nauczyciele, pedagog szkolny

          pedagog specjalny

          Cały rok

           

          Wspomaganie rozwoju zainteresowań, uzdolnień i talentów.

           

          Diagnoza potrzeb uczniów i rodziców w sprawie zajęć świetlicowych i pozalekcyjnych.

          Koła zainteresowań zgodnie z potrzebami uczniów.

          Innowacje pedagogiczne.

          Czytanie lektur szkolnych.

          Kontrola stanu czytelnictwa.

          Przeprowadzenie testu techniki szybkiego czytania.

          Konkursy czytelnicze, recytatorskie, plastyczne, muzyczne.

          Włączenie się do ogólnopolskiej akcji czytania „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej.

          Kreatywność i innowacyjność w procesie nauczania i uczenia się .

          Spotkania z przedstawicielami ciekawych zawodów .

          Stawianie przed uczniami zadań, które będą wymagały korzystania
          z zasobów biblioteki, także publicznej, multimediów oraz Internetu.

           

          Wszystkie klasy oraz oddziały przedszkolne

           

           

           

           

           

           

           

           

           

          Nauczyciele wychowawcy, nauczyciel biblioteki,

          dyrekcja

           

          IX

          Cały rok

           

          V

          IX

           

           

           

           

           

           

          Edukacja włączająca uczniów niepełnosprawnych.

          Opracowanie i realizacja IPET dla uczniów z orzeczeniami poradni.

          Indywidualizacja nauczania.

          Zajęcia rewalidacyjne.

          Wspomaganie uczniów w zakresie dydaktyki, opieki i wychowania.

           

          Wszystkie klasy

          Nauczyciele wychowawcy, nauczyciel- specjalista,

          Pedagog specjalny,

          IX

          Cały rok

          Edukacja włączająca uczniów-uchodźców z Ukrainy.

          Stosować różnorodne metody i formy pracy, motywować i wspierać w zdobywaniu wiedzy, rozwijać umiejętność wykorzystywania wiedzy w praktyce

          Angażować uczniów w pomoc koleżeńską w klasie, po lekcjach, podczas zajęć świetlicowych

          Oddział przedszkolny, kl. I - VIII

           

          Uczący nauczyciele

          Wychowawcy

          Cały rok

          Adaptacja nowych uczniów.

          Adaptacja uczniów do nowych ról.

          Opracowanie i realizacja programów adaptacyjnych.

          Monitorowanie postępów uczniów, którzy rozpoczęli spełnianie obowiązku szkolnego w wieku 6 lat.

          Monitorowanie postępów uczniów z Ukrainy, którzy rozpoczęli naukę

          Klasy II, IV, oddziały przedszkolne

          Nauczyciele wychowawcy

          IX i cały rok

           

          Wdrażanie uczniów

          do planowania własnego rozwoju poprzez przedsiębiorczość, samodzielność, odpowiedzialność, innowacyjność i inicjatywę.

           

          Inspirowanie uczniów do udziału w konkursach i olimpiadach przedmiotowych.

          Włączanie uczniów do udziału w projektach i programach wymagających samodzielności.

          Wspieranie inicjatyw Samorządu Uczniowskiego.

          Zajęcia doradztwa zawodowego.

          Wycieczki do zakładów pracy.

          Działalność Spółdzielni Uczniowskiej Mrówka

           

          Wszystkie klasy. Oddziały przedszkolne

           

          Opiekunowie SU, pedagog, nauczyciele wychowa-wcy          nauczyciel doradztwa zawodowego

           

          Cały rok

          Dbanie o frekwencję.

          Pogadanka dla rodziców na I zebraniu nt. wpływu frekwencji na postępy w nauce i ocenę zachowania.

          Monitorowanie wskaźnika godzin nieusprawiedliwionych.

          Systematyczne rozmowy z uczniami.

          Diagnoza przyczyn nieobecności.

          Wszystkie klasy

          Wychowa-wcy,                       dyrekcja,

          IX

          Cały rok

           

          Sfera społeczna

           

          -Uczenie zasad współżycia społecznego.

          -Budowanie i podtrzymywanie pozytywnych relacji w grupie, uczenie współpracy i empatii.

          -Przygotowanie do aktywnego uczestnictwa w  życiu społecznym, pełnienia ról społecznych.

           

          Zadania

          Sposoby realizacji

          Klasa

          Realizator

          Termin

          Uczenie działania zespołowego.

          Częste stosowanie pracy w małych i większych grupach na wszystkich zajęciach.

          Stosowanie metody projektu.

          Praca Samorządu Uczniowskiego i organizacji szkolnych.

          Wycieczki klasowe i międzyklasowe.

          Duże imprezy szkolne z udziałem rodziców , dziadków.

          Wszystkie klasy

           

           

          Oddziały przedszkolne, kl.  1-3

          Nauczyciele wszystkich przedmiotów, opiekunowie SU, organizacji szkolnych,

          wychowawcy oddziałów przedszkolnych i klas 1-3

          Cały rok

           

           

           

           

          I, VI

          Budowanie więzi międzyludzkich opartych na zaufaniu.

          Indywidualne spotkania uczniów z pedagogiem, wychowawcą, innym nauczycielem lub dyrekcją.

          Spotkania zespołów klasowych z wychowawcą, pedagogiem szkolnym oraz innymi specjalistami.

          Budowanie prawidłowych relacji rówieśniczych poprzez organizację zajęć i warsztatów integrujących zespoły klasowe.

          Diagnoza wychowawcza i pomoc uczniom, którzy mają problemy.

          Interwencje wychowawcze Rzecznika Praw Ucznia.

          Interwencje wychowawcze koordynatora ds. bezpieczeństwa.

          Współpraca z instytucjami zajmującymi się pomocą dzieciom i młodzieży oraz wspierającym rodzinę – GOPS, poradnia, sąd rodzinny).

          Wszyst-kie klasy

          RPU,

          Koordynator ds. bezpieczeństwa, pedagog szkolny, członek zespołu interdyscyplinarnego ,

          Cały rok

          Propagowanie idei wolontariatu.

          Zbiórki żywności i zabawek dla placówek opiekuńczych.

          Zbiórka karmy dla zwierząt dla przytuliska w Suścu.

          Zbiórka plastikowych zakrętek i groszy na rzecz potrzebujących.

          Działalność Szkolnego Koła Caritas oraz 29 DH Bursztynowy Szlak .

          Udział w Ogólnopolskich Akcjach Charytatywnych: Pomóż Dzieciom Przetrwać Zimę, WOŚP,

          Wszystkie klasy, odziały przedszkolne,

          Wychowawcy, opiekunowie organizacji szkolnych, Rada Rodziców,

          XII

          XI

          Cały rok

          Eliminowanie agresji i przemocy rówieśniczej

          Informowanie uczniów o zakazie używania przemocy i o konsekwencjach łamania zapisów zawartych w Statucie Szkoły.

          Egzekwowanie kar za łamanie zapisów statutowych

          Systematyczne dyżury nauczycieli podczas przerw, obiadów oraz przy autobusie.

          Konsekwentne reagowanie wszystkich pracowników szkoły na przejawy agresji i przemocy uczniowskiej.

          Spotkanie z policjantem.

          Apele wychowawcze.

          Lekcje wychowawcze, pogadanki dotyczące radzenia sobie ze złością i agresją.

          Omawianie zjawiska agresji i przemocy z wykorzystaniem różnych zasobów min. literatury, filmów .

          Warsztaty na temat eliminowania zachowań agresywnych prowadzone przez pracowników PPP.

          Współpraca z rodzicami uczniów przejawiających zachowania agresywne.

          Wszystkie klasy, oddziały przedszkolne

          RPU, wychowawcy, dyrekcja, nauczyciele dyżurujący, pedagog szkolny

          Cały rok

           

           

           

           

          IX, VI

           

          Sfera duchowa

           

          -Kształtowanie tożsamości indywidualnej, kulturowej, narodowej i regionalnej .

          -Uczenie zachowań zgodnych z przyjętymi normami postępowania.

          -Rozwijanie osobowości w duchu wartości min. Szacunku, tolerancji.

          -Wzmacnianie pozytywnych cech charakteru i pozytywnych postaw wobec życia.

           

          Zadania

          Sposoby realizacji

          Klasa

          Realizator

          Termin

          Kształtowanie zachowań zgodnych z normami kultury osobistej i Statutem Szkoły.

          Tworzenie przez uczniów klas I-III regulaminu klasy.

          Promowanie wzorowych postaw podczas akademii i uroczystości szkolnych, w tym noszenie stroju galowego.

          Reprezentowanie szkoły przez uczniów w poczcie sztandarowym.

          Stosowanie kar wobec uczniów naruszających zapisy Statutu Szkoły
          i regulaminów przyjętych w szkole.

          Wszystkie klasy , oddziały przedszkolne

          Wychowawcy, dyrekcja

          IX

          Cały rok

          Dbanie o czystość i poprawność języka ojczystego.

          Eliminowanie wulgaryzmów z mowy potocznej.

          Obchody Dnia Języka Ojczystego.

          Konkursy recytatorskie, frazeologiczno – językowe i czytelnicze.

          Współpraca z GOK – iem w Suścu, Biblioteką Publiczną, TDK – iem oraz Komendy Hufca ZHP.

          Wszystkie klasy ,oddziały przedszkolne

          Wszyscy nauczyciele

          Cały rok

          Wychowanie świadomego obywatela.

          Wybory samorządów klasowych i Samorządu Uczniowskiego, opiekuna samorządu, RPU.

          Szacunek dla symboli narodowych, państwowych i religijnych.

          Poznanie tradycji, kultury i historii Małej Ojczyzny, w tym osiągnięć duchowych i materialnych.

          Udział w uroczystościach patriotycznych, szkolnych i środowiskowych.

          Opieka uczniów nad lokalnymi miejscami pamięci narodowej.

          Działalność organizacji: SU, 29 DH Bursztynowy Szlak, SKO, PCK, LOP, JUPITER.

          Wszystkie klasy, oddziały przedszkolne

          RPU, opiekunowie SU oraz organizacji szkolnych, wychowawcy, dyrekcja,

          IX

          Cały rok

           

           

          Formowanie osobowości ucznia w duchu  wartości

          Zapoznanie uczniów ze Statutem Szkoły, regulaminem SU.

          Zapoznanie uczniów z zasadami i kryteriami oceniania.

          Zapoznanie uczniów z zasadami reagowania w sytuacjach kryzysowych w szkole i postępowanie zgodnie z nimi w sytuacjach problemowych.

          Zapoznanie uczniów z prawami człowieka oraz organizacjami, które działają na rzecz ochrony tych praw.

          Przestrzeganie praw człowieka- dziecka we wzajemnych relacjach nauczyciel- uczeń, uczeń- uczeń.

          Wszystkie klasy

          RPU, opiekunowie  SU, dyrekcja, wychowawcy

          Cały rok

           

          Pełne włączenie uczniów uchodźców z Ukrainy w życie szkoły oraz środowiska lokalnego.

           

          Rozpowszechnianie kultury ukraińskiej, kształtowanie poczucia świadomości narodowej oraz tożsamości z naszą szkołą

          Wspólne wyjścia, udział w rajdach i ogniskach klasowych, wycieczkach,  uroczystościach szkolnych i innych przedsięwzięciach

          Oddział przedszkolny, kl. I - VIII

           

          Wychowawcy

          Nauczyciele

          Cały rok

          Wychowanie w duchu poszanowania godności drugiego człowieka, tolerancji dla odmienności światopoglądowej, religijnej, narodowej i kulturowej.

          Integracja wewnątrz zespołów klasowych.

          Pogadanki nt. tolerancji i dyskryminacji.

          Współpraca z rodzicami.

          Wszystkie klasy

          Wychowawcy, pedagog, dyrekcja, Rada Rodziców, Organ prowadzący,

          Cały rok

          Wskazywanie autorytetów i wzorców moralnych.

          Zajęcia przedmiotowe.

          Zajęcia WDŻ

          Godzina wychowawcza.

          Gazetki.

          Obchody Święta Patrona Szkoły Podstawowej

          Spotkania z ciekawymi ludźmi.

           

          Wszystkie klasy

          Nauczyciele katechezy, wychowawcy oraz nauczyciele odpowiedzia- lni wg harmono- gramu imprez,

          Nauczyciel wdż

          Cały rok

           

           

          V

          X

          Kształtowanie postawy patriotyzmu

           i tożsamości narodowej.

          Udział w obchodach świąt narodowych i państwowych: rocznica wybuchu II wojny światowej, DEN, Narodowe Święto Niepodległości, rocznica uchwalenia Konstytucji 3  Maja, rocznica wyzwolenia obozu karnego
          w Błudku, Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych, Rocznica Zbrodni Katyńskiej, rocznica bitwy pod Różą

          Współpraca z Komendą Hufca ZHP

          Lekcje muzealne.

          Wszystkie klasy , oddziały przedszkolne

          Wychowawcy, nauczyciele poszczególnych przedmiotów, opiekunowie organizacji szkolnych 

          Cały rok

          Kształtowanie pozytywnej postawy wobec życia.

          Pogadanki wychowawcze nt. wartości życia i zdrowia.

          Lekcje WDŻ

          Wszystkie klasy

          Wychowawcy, nauczyciele katechezy

          Cały rok

           

           

          V. STRUKTURA ODDZIAŁYWAŃ WYCHOWAWCZYCH

          Dyrektor szkoły:

          -stwarza warunki dla realizacji procesu wychowawczego w szkole,                                                                                                                                                                                      -sprawuje opiekę nad uczniami oraz stwarza warunki harmonijnego rozwoju psychofizycznego poprzez aktywne działania prozdrowotne, dba o prawidłowy poziom pracy wychowawczej i opiekuńczej szkoły,                                                                                                                                                                                -inspiruje nauczycieli do poprawy istniejących lub wdrożenia nowych rozwiązań w procesie kształcenia, przy zastosowaniu innowacyjnych działań programowych, organizacyjnych lub metodycznych, których celem jest rozwijanie kompetencji uczniów,                                                                                                                                          -stwarza warunki do działania w szkole  wolontariuszy, różnych organizacji, w szczególności organizacji harcerskiej, których celem statutowym jest działalność wychowawcza lub rozszerzanie i wzbogacanie form działalności dydaktycznej, wychowawczej, opiekuńczej i innowacyjnej szkoły,-

          -współpracuje z zespołem wychowawców, pedagogiem,  szkolnym, oraz Samorządem Uczniowskim, wspomaga nauczycieli w realizacji zadań,                            -czuwa nad realizowaniem przez uczniów obowiązku szkolnego,                                                                                                                                                                    -nadzoruje zgodność działania szkoły ze statutem, w tym dba o przestrzeganie zasad oceniania, praw uczniów, kompetencji organów szkoły,                                         -nadzoruje realizację Szkolnego Programu Wychowawczo-Profilaktycznego.

           

          Rada pedagogiczna:

          -uczestniczy w diagnozowaniu pracy wychowawczej szkoły i potrzeb w zakresie działań profilaktycznych,

          -opracowuje projekt programu wychowawczo-profilaktycznego i uchwala go w porozumieniu z Radą Rodziców ,

          -opracowuje i zatwierdza dokumenty i procedury postępowania nauczycieli w sytuacjach zagrożenia młodzieży demoralizacją i przestępczością

          -uczestniczy w realizacji Szkolnego Programu Wychowawczo-Profilaktycznego,

          -uczestniczy w ewaluacji Szkolnego Programu Wychowawczo-Profilaktycznego.

           

          Nauczyciele:

          -współpracują z wychowawcami klas w zakresie realizacji zadań wychowawczych, uczestniczą w realizacji Szkolnego Programu Wychowawczo-Profilaktycznego,                                                                                                                                                                                                                                        -reagują na obecność w szkole osób obcych, które swoim zachowaniem stwarzają zagrożenie dla ucznia,                                                                                                      -reagują na przejawy agresji, niedostosowania społecznego i uzależnień uczniów,                                                                                                                                        -przestrzegają obowiązujących w szkole procedur postępowania w sytuacjach zagrożenia młodzieży demoralizacją i przestępczością,                                                 -udzielają uczniom pomocy w przezwyciężaniu niepowodzeń szkolnych,                                                                                                                                                   -kształcą i wychowują dzieci w duchu patriotyzmu i demokracji,                                                                                                                                                                                                                                                                   -rozmawiają z uczniami i rodzicami o zachowaniu i frekwencji oraz postępach w nauce na swoich zajęciach,                                                                                     -wspierają zainteresowania i rozwój osobowy ucznia.

           

          Wychowawcy klas:

          -diagnozują sytuację wychowawczą w klasie,

          -rozpoznają indywidualne potrzeby uczniów,

          -na podstawie dokonanego rozpoznania oraz celów i zadań określonych w Szkolnym Programie Wychowawczo-Profilaktycznym opracowują plan pracy wychowawczej dla klasy na dany rok szkolny, uwzględniając specyfikę funkcjonowania zespołu klasowego i potrzeby uczniów,                                                -przygotowują sprawozdanie z realizacji planu pracy wychowawczej i wnioski do dalszej pracy,                                                                                                            -zapoznają uczniów swoich klas i ich rodziców z prawem wewnątrzszkolnym i obowiązującymi zwyczajami, tradycjami szkoły,                                                             -są członkami zespołu wychowawców i wykonują zadania zlecone przez przewodniczącego zespołu,                                                                                                         -oceniają zachowanie uczniów swojej klasy, zgodnie z obowiązującymi w szkole kryteriami,                                                                                                                  -współpracują z innymi nauczycielami uczącymi w klasie, rodzicami uczniów, pedagogiem szkolnym;                                                                                                                           -wspierają uczniów potrzebujących pomocy, znajdujących się w trudnej sytuacji,                                                                                                                                        -rozpoznają oczekiwania swoich uczniów i ich rodziców,                                                                                                                                                                        -dbają o dobre relacje uczniów w klasie,                                                                                                                                                                                                        -podejmują działania profilaktyczne w celu przeciwdziałania niewłaściwym zachowaniom wychowanków,                                                                                                -współpracują z osobami i instytucjami działającymi na rzecz dzieci i młodzieży,                                                                                                                                  -podejmują działania w zakresie poszerzania kompetencji wychowawczych

                                                                                                                                                                                                                                                                      

           

          Zespół wychowawców:

          -opracowuje projekty procedur postępowania w sytuacjach zagrożenia młodzieży demoralizacją i przestępczością, zasad współpracy z instytucjami i osobami działającymi na rzecz uczniów, propozycje modyfikacji zasady usprawiedliwiania nieobecności, karania, nagradzania, wystawiania ocen zachowania i innych,                                                                                                                                                                                                                                  -analizuje i rozwiązuje bieżące problemy wychowawcze,                                                                                                                                                                             -ustala potrzeby w zakresie doskonalenia umiejętności wychowawczych nauczycieli, w tym rozpoczynających pracę w roli wychowawcy,                                     -przygotowuje analizy i sprawozdania w zakresie działalności wychowawczej i profilaktycznej szkoły.

                                                                                                                                                                                                                                                                    Pedagog szkolny:

          -diagnozuje środowisko wychowawcze,

          -zapewnia uczniom pomoc psychologiczną w odpowiednich formach,

          -współpracuje z rodzicami uczniów potrzebującymi szczególnej troski wychowawczej lub stałej opieki,

          -zabiega o różne formy pomocy wychowawczej i materialnej dla uczniów,

          -współpracuje z rodzicami w zakresie działań wychowawczych i profilaktycznych, udziela pomocy psychologiczno-pedagogicznej rodzicom uczniów,

          -współpracuje z placówkami wspierającymi proces dydaktyczno-wychowawczy szkoły i poszerzającymi zakres działań o charakterze profilaktycznym w tym z poradnią psychologiczno-pedagogiczną,

                                                                                                                                                                                                                                                                    Rodzice:

          -współtworzą Szkolny Program Wychowawczo-Profilaktyczny,

          -uczestniczą w diagnozowaniu pracy wychowawczej szkoły,

          -uczestniczą w zebraniach organizowanych przez szkołę,

          -zasięgają informacji na temat swoich dzieci w szkole,

          -współpracują z wychowawcą klasy i innymi nauczycielami uczącymi w klasie,

          -dbają o właściwą formę spędzania czasu wolnego przez uczniów,

          -rada rodziców uchwala w porozumieniu z radą pedagogiczną Pogram Wychowawczo-Profilaktyczny Szkoły.

           

          Samorząd uczniowski:

          -jest inspiratorem i organizatorem życia kulturalnego uczniów szkoły, działalności oświatowej, sportowej oraz rozrywkowej zgodnie z własnymi potrzebami i możliwościami organizacyjnymi w porozumieniu z dyrektorem,                                                                                                                                                                -uczestniczy w  diagnozowaniu sytuacji wychowawczej szkoły,                                                                                                                                                 -współpracuje z Zespołem Wychowawców i Radą Pedagogiczną,                                                                                                                                                              -prowadzi akcje pomocy dla potrzebujących kolegów,                                                                                                                                                                                 -reprezentuje postawy i potrzeby środowiska uczniowskiego,                                                                                                                                                                               -propaguje ideę samorządności oraz wychowania w demokracji,                                                                                                                                                                             -dba o dobre imię i honor szkoły oraz wzbogaca jej tradycję,                                                                                                                                                                              -może podejmować działania z zakresu wolontariatu.

           

           

          VI. EWALUACJA PROGRAMU

           

           

          Przebieg pracy wychowawczo- profilaktycznej i jej efekty poddawane są systematycznej obserwacji i ocenie. Informacje zwrotne pochodzące od uczniów, rodziców i nauczycieli służą doskonaleniu pracy i wyciąganiu wniosków na przyszłość. Najlepszych efektów można spodziewać się, gdy ewaluacji dokonuje się na podstawie obserwacji procesu wychowania.

           

          Sposoby i środki ewaluacji:

          - obserwacja i analiza zachowań uczniów,

          - obserwacja postępów w nauce,

          - frekwencja na zajęciach dydaktycznych i opiekuńczo-wychowawczych,                                                                                                                                                               - udział w konkursach.

           

           Narzędzia ewaluacji:

          - ankieta,

          - obserwacja,

          - wywiad, rozmowa

          - analiza dokumentacji szkolnej.

           

           

                                                                                                                      Program opracował zespół nauczycieli w składzie:

           

                                                                                                                                   Dyrektor Szkoły  Teresa Hałasa……………….……………………….

                                                                                                                                                                Bober Iwona…………………………………………

                                                                                                                                                                Biszczanik Wiesława……………………………….

                                                                                                                                                                Dziurbas Dorota…………………………………….

                                                                                                                                                                Wilczyńska Anna …………………………………..                                                                                                                                                     

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                         

                                                                                                                     

                                                                                                                     Z zespołem nauczycieli współpracowali:

                                                                                                                                                                  

                                                                                                                      Przewodnicząca Rady Rodziców  Angelika Szczogryn…………………………..  

           

                                                                                                                      Przedstawiciel Rady Rodziców Joanna Biszczanik……………………….….…..

                                                                                                                                                          

                                                                                                       Samorząd Uczniowski …………………….…………………………………

                                                                                                                                             …………………………..……………………………

                                                                                                                                                           ………………………………………………………..

                                                                                                                                                           ……………………………………………………….   

           

           

           

           

          Program Wychowawczo-Profilaktyczny został uchwalony przez Radę Rodziców w porozumieniu z Radą Pedagogiczną szkoły  w dniu 13.09.2023 roku.