• Historia szkoły

        • Majdan Sopocki Pierwszy, w którym zlokalizowana jest Szkoła, położony jest w centralnej części Roztocza Środkowego,, w dolinie rzeki Sopot. Mieszkańcy wsi zajmują  się przede wszystkim rolnictwem, chociaż coraz większą rolę zaczyna odgrywać agroturystyka.
          We wsi zlokalizowany jest zalew, który coraz bardziej staje się „magnesem” dla turystów.

               

          Historia szkoły wMajdanie Sopockim Pierwszym.

          Historia naszej wsi, szkoły, regionu łączy się nierozerwalnie z historią państwa polskiego. Łączy wspólne przeżywanie rozbiorów, rusyfikacji i wojennej zawieruchy. W czasie zaborów województwo lubelskie znalazło się w kręgach wpływów carskiej Rosji.        

           Po Powstaniu Styczniowym, w 1867 roku Majdan Sopocki był jedną z gmin powiatu biłgorajskiego. Nic dziwnego, że szkoła istniała tu przed I wojną światową auczono w niej w językach  rosyjskim i polskim.

          Szkoła mieściła się w dwóch budynkach, które istnieją jeszcze do dzisiaj.  Jedenz nich stanowi mieszkanie komunalne, drugi został wykupiony na własność. Starszym budynkiem jest ten, który znajduje się obecnie koło sklepu w Majdanie Sopockim Pierwszym.. Jeszcze dzisiaj wyróżnia go klimat tamtej epoki. Dach był kryty gontem (później na gont położono eternit), natomiast ściany wykonano z potężnych brusów a na wierzchu ułożono drewniany szalunek, wykonany zapewne nieco później. Już w drugiej połowie XX wieku najstarsi mieszkańcy mówili, że budynek ma ponad 100 lat.

          W okresie międzywojennym w Majdanie Sopockim była jedyna na tym terenie szkoła sześcioklasowa. Przyjeżdżali i przychodzili do niej uczniowie z okolicznych wsi.  

          Aby ukończyć szkołę podstawową należało wówczas uczęszczać przez dwa lata doszóstej klasy.

          Wczasie II wojny światowej nauczanie w szkole ustało, zwłaszcza, że aresztowano kierownika – p. Zabawskiego. Mieszkanka wsi p. Zofia Bordzań twierdzi, że wczasie okupacji uczono dzieci w domach prywatnych u państwa Knapów i Woźniców.

          Po II wojnie światowej do Majdanu przybyły trzy siostry zakonne Felicjanki. Znane zimienia są siostra Józefina, siostra Serafina  i siostra Teodozja.Utworzono wtedy szkołę siedmioklasową i jeden oddział przedszkolny. Kierownikiem została Stanisława Sufrydówna ( s. Teodozja). Siostra Józefina prowadziła oddział przedszkolny.

          Byumożliwić uczniom ukończenie szkoły podstawowej dla klasy szóstej i siódmej utworzono tzw.oddziały wyrównawcze. Uczęszczała do nich młodzież, która przerwała naukę wokresie okupacji, miała opóźnienia lub przerwę w nauce.

          Siostry zakonne nie tylko prowadziły lekcje i uczyły różnych  przedmiotów, ale także właściwego zachowania, sposobu siedzenia, chodzenia i innych dobrych manier. Tłumaczyły jak należy zachować się w różnych sytuacjach. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, iż organizowały różne uroczystości dla wszystkich mieszkańców wsi, które odbywały się na polanie ( obecnie sklep p. Hurkałów). Tworzyły zespoły taneczne, recytatorskie i prowadziły punkt sanitarny.

          Zajęcia odbywały się w dwóch wspomnianych na wstępie budynkach. W Majdanie Sopockim Pierwszym uczyły się dzieci z klas I-III, natomiast w Majdanie Sopockim Drugim– klasy starsze. Jeden z oddziałów uczył się w domu prywatnym p. Antoniego Kołodziejczyka. Do uczących sióstr dołączyli nauczyciele: Jan Rarot i Jan Szwedo. Najdłużej, bo do roku 1953, pracowała siostra Teodozja.

          W latach 1956- 1990 kierownikiem szkoły, a później dyrektorem, był StanisławMiszczak.

          W międzyczasie, w 1959r. powstała Szkoła Rolnicza. Nie trzeba nikogo przekonywać, jak wielkie znaczenie miała ona dla mieszkańców wsi i okolic. Bardzo wiele dziewcząt i chłopców ją ukończyło.

           W1960 r. została rozpoczęta budowa nowej szkoły – pomnika Tysiąclecia, która została uroczyście oddana do użytku w roku 1964.

          Bardzo ważnym wydarzeniem w życiu szkoły było nadanie jej imienia.

          Na patronkę szkoły nieprzypadkowo wybrano wielką pisarkę i poetkę Marię Konopnicką. Któż bowiem nie zna jej serca czułego na każdą niedolę, ukochanie ludu wiejskiego, wielką wrażliwość na piękno przyrody i głęboką miłość do Ojczyzny. Od 1981 roku SzkołaPodstawowa w Majdanie Sopockim nosi imię Marii Konopnickiej.

                   W 1999 r. weszła w życie reforma edukacji zmieniająca strukturę szkolnictwa.

          W Majdanie Sopockim Pierwszym utworzonoGimnazjum. Mieściło się ono w tym samym budynku, co Szkoła Podstawowa.Było ciasno, a zajęcia oddziału klas 0-III odbywały się w budynku byłegoprzedszkola (budynek ten do roku 1973 był siedzibą Urzędu Gminy i Milicji).

          Priorytetowym zadaniem władz szkoły i mieszkańców było dobudowanie nowego skrzydła. Prace budowlane rozpoczęto w 2001 roku, a uczniowie wprowadzili się do nowegos krzydła szkoły po feriach zimowych 2004 roku.

          Obecniedo Gimnazjum uczęszcza młodzież nie tylko z Majdanu SopockiegoPierwszego i Drugiego. Dojeżdżają również uczniowie z Nowin, Ciotuszy Starej,Ciotuszy Nowej, Łuszczacza i Róży.

          Opracowanie: Burda C.

          Dziurbas D.

          Mielniczek U.

          Malec G.