- AKCJA CHARYTATYWNA „OD JUNIORA DLA SENIORA”
- MAKULATURA NA BUDOWĘ STUDNI GŁĘBINOWYCH W AFRYCE
- DAR SERCA dla dzieci z Ukrainy.
- Podziękowanie za udział w akcji charytatywnej: „ Dar serca dla dzieci z Ukrainy”.
- Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom
- Świąteczne życzenia
- Razem na święta.
- Szkolne Koło Caritas – dzieciom Afryki.
- Akcja charytatywna „Twój dar serca dla Hospicjum” im. Małego Księcia” w Lublinie
- Życzenia z serca do serca…
- Loteria fantowa "Wszystko dla Gabrysi"
- Kartka z życzeniami...
- Akcja charytatywna „Twój Dar Serca dla Hospicjum” - 2023
- Z serca, do wielu serc...
- Wyróżnienie w wojewódzkim Konkursie Caritas „Jesteśmy razem i blisko siebie”
- Makulatura na misje w Afryce 2023.
- „Mikołaje są wśród nas” charytatywna loteria fantowa - 2023 r.
- Świąteczne życzenia „Z serca do serca”.
- Akcja charytatywna „Twój Dar Serca dla Hospicjum” - 2024
- Wielkanocne życzenia „Z serca do serca”.
- Diecezjalny Dzień Dobra.
- Rodzina szkoła patriotyzmu.
- Wycieczka do Muzeum Regionalnego im. dr. Janusza Petera w Tomaszowie Lubelskim.
Wyróżnienie w wojewódzkim Konkursie Caritas „Jesteśmy razem i blisko siebie”
W ramach obchodów Światowego Dnia Uchodźcy, Lubelski Urząd Wojewódzki wspólnie z Kuratorium Oświaty w Lublinie i Biurem Terenowym Wysokiego Komisarza ONZ ds. Uchodźców zorganizował wojewódzki konkurs „ Jesteśmy razem i blisko siebie” dla uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych z województwa lubelskiego, pod patronatem Ministra Edukacji i Nauki.
Zadaniem szkół biorących udział w konkursie było przygotowanie filmu lub prezentacji pokazującej działania zrealizowane na rzecz uczniów – uchodźców. Na konkurs wpłynęło ok. 100 prac prezentujących różnorodne działania, akcje, przedsięwzięcia, opowiadających historie uczniów, którzy z przyczyn od siebie niezależnych zamieszkali w naszym kraju. Tutaj żyją i tu chodzą do szkoły. 20 czerwca br. w Błękitnej Sali Urzędu Wojewódzkiego, odbyła się uroczysta gala, podczas której zwycięzcom wręczono nagrody. Komisja nagrodziła 6 prac i przyznała 5 wyróżnień.
Miło nam poinformować, że wśród wyróżnionych szkół, znalazła się nasza szkoła, jako jedyna z dawnego województwa zamojskiego. Nagrody dla zwycięzców ufundowało Biuro Terenowe Wysokiego Komisarza ONZ ds. Uchodźców w Lublinie, a nagrodę specjalną ufundował Minister Edukacji i Nauki. Chociaż nie zdobyliśmy głównej nagrody, to jesteśmy szczęśliwi, że w wymaganym regulaminowo 4 minutowym filmie, do realizacji którego wykorzystano utwór Stanisławy Celińskiej: „Niech minie złość” zostały dostrzeżone i wyróżnione nasze działania.
Mieliśmy okazję wysłuchać wielu przemówień ważnych osobistości oraz obejrzeć nagrodzone filmy. Każdy z nich był inny i każdy wzruszający. Nasz, był jedyny w swoim rodzaju. Jak powiedziała P. Teresa Misiuk – Lubelski Kurator Oświaty „Film zrealizowany w Szkole Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Majdanie Sopockim Pierwszym, obejmuje i obrazuje działania całej społeczności lokalnej, pokazuje zaangażowanie wszystkich, w remont domu dla rodziny uchodźców”. Po takich słowach, jesteśmy jeszcze bardziej zmotywowani do działań na rzecz innych.
Całe spotkanie przebiegało w podniosłej atmosferze, a „integracja” była najczęściej używanym słowem. Na zakończenie uroczystej gali, od ukraińskiej uchodźczyni usłyszeliśmy, że … „Integracja wymaga kompletnego otwarcia człowieka na drugiego człowieka. Nie jest łatwo w obcym kraju, gdzie wszystko trzeba zaczynać od nowa. Trzeba jednak przyznać, że Polacy ułatwiają nam tę integrację. To najlepszy dowód na to, że uchodźcy są w Polsce przyjmowani z otwartością . Przypadki nietolerancji zdarzają się bardzo rzadko. Zdecydowanie częściej czuję przychylność Polaków i doświadczam, że jesteście bardzo pomocni w procesie integracji i adaptacji”.
Wyrażam serdeczne podziękowanie: - młodzieży zrzeszonej w Szkolnym Kole Caritas: Aleksandrze Koszel, Julii Łasocha, Nikoli Cios, Emilii Tabała, oraz dzieciom z sąsiedztwa: Lenie Jasina, Rozalii Tabała, Filipowi i Zofii Zub oraz Martinowi Łasocha i Jagodzie Czarneckiej – przyszłym wolontariuszom. Przydały się nam do wspólnej pracy Wasze ręce oraz ręce i wielkie serca Waszych rodziców; - naszemu szkolnemu informatykowi - p. Piotrowi Iwanickiemu, dzięki któremu zrealizowany został konkursowy film „Jesteśmy razem i blisko siebie”, co nie było łatwe; - delegacji SKC: Martynie Góra, Nikoli Jarszak, Mai Łasocha, Oliwii Makuch i Marlenie Rogowskiej za postawę wzorowego wolontariusza; - dyrekcji naszej szkoły za umożliwienie nam wyjazdu do Lublina na uroczystą galę i wręczenie nagród
Warto pomagać!
Małgorzata Łasocha – opiekun SKC