• Kryteria oceniania w klasie III

        •  

               
               
               
               
           

          Kryteria oceniania uczniów w edukacji wczesnoszkolnej

          Klasa III

          Poziomy

          Edukacja  polonistyczna

           

          Poziom          bardzo wysoki

           6p.

           

          Czytanie. Czyta płynnie z  ekspresją każdy tekst, czyta  ze zrozumieniem tekst  i odpowiada na wszystkie pytania z nim związane.

          Pisanie. Pisze bezbłędnie z pamięci i ze słuchu z zachowaniem prawidłowego kształtu liter i ich połączeń, zna i zawsze stosuje zasady ortograficzne, tworzy swobodne teksty.

          Mówienie. Stosuje logiczne wypowiedzi wielozdaniowe, poprawne pod względem językowym, posługuje się bogatym słownictwem , potrafi wyrazić i uzasadnić swoją opinię na każdy temat.

           

          Poziom wysoki 5p.

          Czytanie. Czyta płynnie i wyraziście pełnymi zdaniami tekst do kl. III, czyta płynnie z podziałem na role, umie czytać cicho ze zrozumieniem teks i odpowiadać na pytania z nim związane.

          Pisanie. Umie pisać z pamięci i ze słuchu w zakresie opracowanego słownictwa, zna  i stosuje zasady ortograficzne, układa zdania pojedyncze rozwinięte, potrafi napisać swobodny tekst na określony temat, płynnie, czytelnie i estetycznie pisze wyrazy i zdania.

          Mówienie. Wypowiada się w uporządkowanej formie, potrafi poprawnie,
          w rozwiniętej formie wypowiadać się n/t przeżyć i własnych doświadczeń, posiada bogaty zasób słownictwa,

           

          Poziom zadowalający 4p.

          Czytanie. Czyta zdaniami, popełnia nieliczne błędy, po samodzielnym przeczytaniu tekstu odpowiada na proste pytania.

          Pisanie. Poprawnie zapisuje wyrazy i zdania z pamięci i ze słuchu, zna
          i zazwyczaj stosuje zasady ortograficzne, potrafi samodzielnie ułożyć i zapisać poprawne pod względem językowym zdanie pojedyncze rozwinięte

          Mówienie. Wypowiada się zdaniami pojedynczymi, rozwiniętymi, poprawnymi pod względem językowym i logicznym.

           

           Poziom średni 3p.

          Czytanie. Czyta wyrazami, nie zawsze potrafi w sposób płynny połączyć wyrazy w zdania, popełnia błędy, po samodzielnym przeczytaniu tekstu odpowiada na proste pytania czasami z pomocą nauczyciela.

          Pisanie. Zapisuje większość wyrazów i zdań  popełniając nieliczne błędy, zna zasady ortograficzne, ale nie zawsze potrafi je zastosować podczas samodzielnego pisania. Czasami błędnie konstruuje zdania pojedyncze rozwinięte.                             

          Mówienie. Wypowiada się zdaniami pojedynczymi rozwiniętymi, popełnia drobne błędy językowe lub logiczne, czasem powtarza wyrazy lub zdania

           

          Poziom słaby       2p.

          Czytanie. Czyta sylabami, głoskami, popełnia liczne błędy, potrafi w wolnym tempie przeczytać ze zrozumieniem tekst i prawidłowo odpowiedzieć na niektóre pytania z nim związane, wyróżnia postacie nie zawsze wydarzenia.

          Pisanie. Pisząc z pamięci i ze słuchu popełnia liczne błędy, nie potrafi wykorzystać poznanych zasad ortograficznych, pisze i układa zdanie pojedyncze z pomocą nauczyciela

          Mówienie. Wypowiada się zdaniami prostymi, popełnia sporo błędów językowych i logicznych, wykazuje ubogi zasób słownictwa.

           

          Poziom         bardzo słaby        1p.

          Czytanie. Czyta bardzo wolno, czasem głoskuje, ma trudności z przeczytaniem wielosylabowych wyrazów, zniekształca je lub w ogóle nie przeczyta tekstu, nie potrafi samodzielnie przeczytać tekstu, nie czyta ze zrozumieniem

          Pisanie.  W pisaniu z pamięci i ze słuchu popełnia bardzo liczne błędy, opuszcza lub przestawia litery  i wyrazy, nie stosuje zasad ortograficznych, nie potrafi ułożyć i zapisać zdania prostego nawet z pomocą nauczyciela

          Mówienie. Ma kłopoty z wypowiadaniem się na temat, na pytania odpowiada jednym wyrazem lub w ogóle nie udzieli odpowiedzi.

           

          Poziomy

          Edukacja  matematyczna

           

          Poziom          bardzo wysoki    6p.

           

          Opanował wiedzę i umiejętności znacznie wykraczające poza podstawę programową. Biegle posługuje się zdobytymi wiadomościami w rozwiązywaniu problemów teoretycznych i praktycznych, proponuje rozwiązania nietypowe, rozwiązuje zadania wykraczające poza program nauczania. Osiąga sukcesy w konkursach lub posiada inne nieporównywalne osiągnięcia.

           

          Poziom wysoki 5p.

          Rozumie i sprawnie dodaje i odejmuje w zakresie 1000, rozumie i sprawnie mnoży i dzieli w zakresie 100, sprawdza wynik dodawania za pomocą odejmowania i wynik mnożenia za pomocą dzielenia. Samodzielnie i bezbłędnie rozwiązuje proste i złożone zadania z treścią, umie układać treść zadań do sytuacji życiowej, rysunku.                                                                                                        Umie praktycznie zastosować poznane wiadomości dotyczące jednostek miary, wagi, czasu, pieniędzy. Zna znaki rzymskie I-XII, rysuje odcinki o podanej długości.

           

          Poziom zadowalający 4p.

          Samodzielnie dodaje i odejmuje  liczby w zakresie 1000, mnoży i dzieli w zakresie 100, popełnia nieliczne błędy. Potrafi samodzielnie rozwiązać proste zadanie tekstowe.   Umie praktycznie zastosować większość poznanych wiadomości dotyczących jednostek miary, wagi, czasu  i pieniędzy. Zna znaki rzymskie I-XII, rysuje odcinki o podanej długości.

           

           Poziom średni 3p.

          Większość działań na dodawanie i odejmowanie w zakresie 1000 wykonuje poprawnie, mnoży i dzieli  w zakresie 100 popełniając nieliczne błędy, zdarza się, że liczy na konkretach.   Rozwiązuje proste zadania tekstowe, czasem z  pomocą. Popełnia nieliczne błędy przy dokonywaniu pomiarów długości, masy, czasu, myli się w obliczeniach pieniężnych. Myli znaki rzymskie I-XII, niedokładnie rysuje odcinki.

           

          Poziom słaby       2p.

          Dodaje i odejmuje w zakresie 100 z przekroczeniem progu dziesiątkowego, popełniając błędy lub działając na konkretach, mnoży  i dzieli w zakresie 50 popełniając błędy lub działając na konkretach. Proste zadania jednodziałaniowe rozwiązuje wyłącznie z pomocą nauczyciela. Z pomocą  dokonuje prostych  pomiarów długości, masy, czasu i obliczeń pieniężnych, często popełnia błędy w pomiarach, odczytuje tylko pełne godziny na zegarze, ma trudności z liczeniem pieniędzy, wycinkowo zna skróty jednostek.

           

          Poziom          bardzo słaby        1p.

          Popełnia bardzo liczne błędy przy dodawaniu i odejmowaniu w zakresie 100, liczy tylko dziesiątkami nie potrafi opanować mnożenia i dzielenia w zakresie 50.  Nie rozwiązuje zadań tekstowych nawet z pomocą nauczyciela. Mimo pomocy nie dokonuje obliczeń zegarowych, pomiarów długości i masy, nie zna skrótów poznanych jednostek, nie potrafi liczyć pieniędzy, nie zapisuje dat.

           

          Poziomy

          Edukacja  społeczno –przyrodnicza

           

          Poziom          bardzo wysoki

           6p.

           

          Posiada rozległą wiedzę i umiejętności o otaczającym środowisku przyrodniczym, zna swoją miejscowość,   umie obserwować zjawiska przyrodnicze, analizować je, wyjaśniać, posługuje się mapą, wskazuje na niej większe miasta, rzeki.

           

          Poziom wysoki 5p.

          Posiada rozległą wiedzę o otaczającym świecie. Obserwuje i opowiada
          o poznanych zjawiskach przyrodniczych, dostrzega przyczyny i skutki, uczy się formułować wnioski , zna niektóre rośliny chronione, charakteryzuje zwierzęta różnych środowisk, określa główne kierunki na mapie, zna niektóre miasta Polski i jej rzeki, stosuje w praktyce wiadomości i umiejętności dotyczące zachowania w ruchu drogowym, zna podstawowe zasady zdrowego odżywiania,  przestrzega zasad higieny.

           

          Poziom zadowalający 4p.

          Posiada ogólną wiedzę o otaczającym środowisku społeczno – przyrodniczym. Orientuje się czym  zajmują się ludzie pracujący w najbliższej okolicy, dostrzega zmiany zachodzące w przyrodzie, zna i stosuje zasady zachowania się na drodze, wykazuje przynależność do rodziny, społeczności szkolnej, lokalnej, zazwyczaj przestrzega zasad higieny własnej i otoczenia, szanuje otaczające środowisko.

           

           Poziom średni 3p.

          Częściowo orientuje się w otaczającym środowisku społeczno
          -przyrodniczym,  posiada podstawowe wiadomości dotyczące lasu, ochrony środowiska  i zachowania się w ruchu drogowym zna swoją narodowość i symbole narodowe, potrafi odróżnić co jest dobre, a co złe,  zna numery alarmowe, nie zawsze przestrzega zasad higieny. Stara się przestrzegać norm społecznych.

           

          Poziom słaby       2p.

          Z pomocą nauczyciela wypowiada się na temat środowiska, posiada wycinkowa wiedzę o otaczającym środowisku, myli numery alarmowe, zna pory roku, zna zasady bezpieczeństwa dotyczące pieszych, zna swoją narodowość i symbole narodowe,  nie zawsze przestrzega zasad higieny, rzadko przestrzega norm społecznych.

           

          Poziom        bardzo słaby        1p.

          Nie orientuje się w otaczającym środowisku, nie rozumie zachodzących
          w przyrodzie zjawisk i niechętnie je obserwuje, nie dba o rośliny klasowe
          i otaczające środowisko, nie stosuje zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

           

          Poziomy

          Edukacja  plastyczno –techniczna

           

          Poziom          bardzo wysoki    6p.

           

          Treść pracy jest zawsze adekwatna do tematu, poszukuje oryginalnych rozwiązań, elementy są właściwie rozplanowane na płaszczyźnie i w przestrzeni, praca odznacza się rozmaitością elementów i dbałością o szczegóły, Chętnie wykonuje prace dodatkowe z własnej inicjatywy.

           

          Poziom wysoki 5p.

          Potrafi zorganizować sobie warsztat pracy, prace wykonuje starannie, estetycznie, zgodnie z tematem, celowo dobiera
          i ekonomicznie wykorzystuje środki materiałowe. Projektuje i wykonuje płaskie
          i przestrzenne formy użytkowe. Dba o porządek w miejscu pracy.

           

          Poziom zadowalający 4p.

          Zazwyczaj samodzielnie przygotowuje stanowisko pracy, prace są zazwyczaj zgodne z tematem, nie zawsze staranne i estetyczne choć doprowadzone do końca. Potrafi projektować i wykonać płaskie formy użytkowe.

           

           Poziom średni 3p.

          Z pomocą przygotowuje stanowisko pracy, prace wykonuje niedokładnie i nie zawsze estetyczne, nie zawsze doprowadza prace do końca. Rzadko dba o dobór barw i szczegóły. Potrafi wykonać płaskie formy użytkowe według wzoru

           

          Poziom słaby       2p.

          Prace wykonuje mało estetycznie, schematycznie, nie zawsze zgodnie z tematem, nie dba o dobór barw i szczegóły, nie zawsze doprowadza prace do końca.

           

          Poziom        bardzo słaby        1p.

          Nie podejmuje pracy, niszczy swoją pracę

           

          Poziomy

          Edukacja  muzyczna

           

          Poziom          bardzo wysoki     6p.

           

          Tworzy muzykę, gra na instrumentach melodycznych, wykazuje   szczególne umiejętności muzyczne, osiąga wysokie wyniki w konkursach artystycznych.

           

          Poziom wysoki 5p.

          Śpiewa piosenki z właściwą intonacją, zna i odczytuje nazwy solmizacyjne,  interpretuje ruchem, bezbłędnie wyklaskuje podany rytm, wyróżnia elementy muzyki, określa nastrój słuchanej muzyki

           

          Poziom zadowalający 4p.

          Umie zaśpiewać poznane piosenki, zna nazwy solmizacyjne, popełnia nieliczne błędy wyklaskując podany rytm, interpretuje ruchem tematy rytmiczne i piosenki

           

           Poziom średni 3p.

          Prawidłowo śpiewa większość poznanych piosenek, z pomocą potrafi wyklaskać podany rytm, akompaniować do zabaw, rozpoznaje nazwy solmizacyjne.

           

          Poziom słaby       2p.

          Próbuje zaśpiewać prawidłowo piosenki, z pomocą nauczyciela rytmicznie recytuje proste teksty i określa nastrój słuchanych utworów.

           

          Poziom        bardzo słaby        1p.

          Nie potrafi zaśpiewać żadnej poznanej piosenki, mimo pomocy nie potrafi wyklaskać prostych rytmów, określić nastroju słuchane muzyki.

           

          Poziomy

          Wychowanie fizyczne

           

          Poziom          bardzo wysoki    6p.

           

          Zwinnie, sprawnie wykonuje ćwiczenia gimnastyczne, z wielkim zaangażowaniem bierze udział w grach zespołowych, bez zastrzeżeń stosuje się do zasad poznanych gier i zabaw, reprezentuje klasę, szkołę w zawodach sportowych

           

          Poziom wysoki 5p.

          Starannie i prawidłowo wykonuje ćwiczenia, zna i respektuje zasady poznanych gier i zabaw, przestrzega zasad bezpieczeństwa podczas ćwiczeń oraz zasad sportowej rywalizacji.

           

          Poziom zadowalający 4p.

          Potrafi wykonać ćwiczenia gimnastyczne, przestrzega zasad poznanych gier i  zabaw, zwykle przestrzega zasad bezpieczeństwa podczas ćwiczeń i zasad fair-play.

           

           Poziom średni 3p.

          Większość ćwiczeń wykonuje poprawnie, nie zawsze stosuje się do zasad poznanych gier  i zabaw, czasami narusza zasady bezpieczeństwa podczas ćwiczeń.

           

          Poziom słaby       2p.

          Niechętnie wykonuje ćwiczenia gimnastyczne, ma trudności z ich wykonaniem mimo pomocy nauczyciela, nie stosuje się do zasad poznanych gier i zabaw, uchyla się od udziału w grach zespołowych.

           

          Poziom        bardzo słaby        1p.

          Uchyla się od wykonywania ćwiczeń gimnastycznych, nie przestrzega zasad bezpieczeństwa w czasie gier zabaw, nie bierze udziału w grach i zabawach