• Dyskoteka z okazji Dnia Chłopaka.
          • Dyskoteka z okazji Dnia Chłopaka.

          •    27 września Samorząd Uczniowski zorganizował pierwszą w tym roku szkolnym dyskotekę. Okazją do wspólnej zabawy był zbliżający się Dzień Chłopaka. W zabawie uczestniczyli uczniowie klas 4-8, a dobrą muzykę zapewnił DJ Piotr. W przerwie uczniowie spożyli  przygotowany przez rodziców poczęstunek – tradycyjną pizzę. Zabawa zakończyła się o godzinie 20.00. Uczniowie bezpiecznie udali się do domów pod opieką swoich rodziców lub starszego rodzeństwa. Podczas dyskoteki nad swoimi klasami czuwali wychowawcy, a dodatkowo wspierał ich  pan Tomasz Pilipiec.

                                                                                                                          Opiekun SU - Anna Wilczyńska

        • "Czyste powietrze wokół nas'' - grupa sześciolatków.
          • "Czyste powietrze wokół nas'' - grupa sześciolatków.

          • W ramach realizacji programu edukacyjnego "Czyste powietrze wokół nas'', dzieci z grupy sześciolatków uczestniczyły w zajęciach dotyczących profilaktyki tytoniowej i edukacji antynikotynowej . Sześciolatki ochoczo i aktywnie brały udział w zajęciach. Poszerzyły swoją wiedzę dotyczącą zagrożeń jakie niesie dla człowieka zanieczyszczone powietrze i palenie papierosów. Zajęcia podsumowały piękne prace wykonane przez dzieci.

            Wiesława Biszczanik

        • Próbna ewakuacja szkoły.
          • Próbna ewakuacja szkoły.

          • 20.09.2023 r. o godz. 11.00 w naszej szkole rozbrzmiały trzy krótkie dzwonki. Uczniowie, nauczyciele i pracownicy obsługi zachowując środki bezpieczeństwa, szybko i sprawnie opuścili budynek szkoły. Wszystkie osoby będące w szkole zdążyły się ewakuować i udać na miejsce zbiórki. Nad sprawnym przebiegiem ewakuacji czuwała Ochotnicza Straż Pożarna w Majdanie Sopockim Pierwszym.

            Ćwiczenia miały na celu sprawdzenie organizacji i warunków ewakuacji, które obejmowały praktyczne działania ewakuacyjne z zagrożonych budynków. Głównym celem próbnej ewakuacji było zapoznanie uczniów i pracowników szkoły z praktycznym zastosowaniem procedur dotyczących zachowania się w przypadku wybuchu pożaru lub powstania innego zagrożenia dla życia i zdrowia.

            Piotr Iwanicki
             

        • Dzień Przedszkolaka w Piccolandzie.
          • Dzień Przedszkolaka w Piccolandzie.

          • 21 września dzieci z oddziałów przedszkolnych wybrały się na wycieczkę do sali zabaw Piccoland w Józefowie, aby świętować  Dzień Przedszkolaka.

            Dla niektórych przedszkolaków z grupy młodszej była to pierwsza podróż autobusem, dlatego wyjazd związany był z wieloma emocjami oraz oczekiwaniem na nowe przeżycia.

            Celem naszej wycieczki była przede wszystkim integracja grup rówieśniczych, rozwijanie motoryki dużej i małej dzieci oraz stworzenie możliwości radosnego spędzenia czasu.

            Szalone zabawy w tunelach, na zjeżdżalniach i w basenach z kolorowymi piłkami minęły bardzo szybko i w wesołej atmosferze. Dzieciom przez cały czas towarzyszył uśmiech.

             Wychowawcy grup serdecznie dziękują za pomoc w opiece nad dziećmi paniom: Magdalenie Bil, Anecie Dziura, Ewelinie Leleń, Ewie Bil, Małgorzacie Kolbus, Monice Wysockiej.

            Małgorzata Łasocha 2

            Wiesława Biszczanik

        • Uroczystości patriotyczno- religijne w Łosińcu.
          • Uroczystości patriotyczno- religijne w Łosińcu.

          • 17 września w Łosińcu odbyły się uroczystości patriotyczno- religijne upamiętniające  84 rocznicę wybuchu II wojny światowej. Naszą szkołę godnie reprezentował poczet sztandarowy w składzie: Oliwia Makuch, Julia Litwin, Oleksij Lytvinov, Amelia Rogowska, Wiletta Podkowa oraz Patryk Łoboda. Po wysłuchaniu okolicznościowych przemówień została odprawiona msza święta, a następnie uczniowie Szkoły Podstawowej im. Armii Kraków w Łosińcu  zaprezentowali montaż słowno- muzyczny związany tematycznie z wydarzeniami roku 1939. Na koniec delegacje szkół, instytucji, przedstawiciele władz wojewódzkich i samorządowych złożyli pod pomnikiem poległych wieńce. Naszą szkołę reprezentowali: Pani Dyrektor Teresa Hałasa, Pani Anna Wilczyńska i Pan Tomasz Pilipiec.

            Anna Wilczyńska

        • Wybory Zarządu i Opiekuna Samorządu Uczniowskiego oraz Rzecznika Praw Ucznia.
          • Wybory Zarządu i Opiekuna Samorządu Uczniowskiego oraz Rzecznika Praw Ucznia.

          • W dniu 14 września odbyły się w naszej szkole Wybory Zarządu i Opiekuna Samorządu Uczniowskiego oraz wybory Rzecznika Praw Ucznia.

            W wyniku tajnego głosowania nowym Opiekunem Samorządu Uczniowskiego w roku szkolnym 2023/2024 została p. Anna Wilczyńska  a nauczycielem wspomagającym p. Tomasz Pilipiec.

            Nowym Rzecznikiem Praw Dziecka wybrano p. Annę Wilczyńską, która obejmuje swoją funkcję na okres 3 lat.

            W skład Zarządu Samorządu Uczniowskiego weszły następujące osoby:

            przewodnicząca: Maja Zawiślak

            zastępca: Maja Świst

            skarbnik: Nikola Rogowska

            sekretarz: Filip Zub

            Gratulujemy!

        • W każdym z nas jest talent...
          • W każdym z nas jest talent...

          • Międzynarodowy Dzień Kropki obchodzony 15 września to okazja do rozmowy o talentach i umiejętnościach. To czas, w którym możemy skupić się na małych i dużych umiejętnościach naszych dzieci. Zwróćmy uwagę na to, że w każdym drzemie jakiś talent. Szkoły są pełne nieśmiałych, niepewnych i zagubionych dzieci. Często z ust młodych ludzi słyszymy: ” Jestem do niczego, nic nie potrafię, niczego nie umiem dobrze zrobić.” Nie pozwólmy na to, by dzieci w to uwierzyły. Niech Międzynarodowy Dzień Kropki będzie dniem zmiany. Dniem, w którym skupimy się na rzeczach, w których nasi uczniowie są dobrzy, a także na tym, by mogli odnaleźć rzeczy, które polubią, których wykonywanie będzie sprawiało im przyjemność.

            Uczniowie klasy II mogli zastanowić się co może powstać z jednej malutkiej kropki i okazało się, że różne cuda! Stworzyli piękne prace. Takie zajęcia są powodem do rozmów, odkrywania, rozwijania i pielęgnowania w dziecku odwagi, pewności siebie, kreatywności, talentów, predyspozycji oraz poczucia własnej wartości.

            Agnieszka Kozak

             

        • Dzień kropki w oddziałach przedszkolnych.
          • Dzień kropki w oddziałach przedszkolnych.

          • 15 września grupa „Żabki” i  grupa „Smerfy ”obchodziły Międzynarodowy Dzień Kropki.

            Celem zajęć  było wzbudzenie u dzieci kreatywności, pomysłowości oraz zachęcenie ich do tworzenia, i działania. Dzień Kropki jest to również dzień odwagi i zabawy.

            Tego dnia nasze ubrania wypełnione były kolorowymi kropkami. Na zajęciach uważnie wysłuchaliśmy opowiadania jak to zwyczajna kropka zmieniła świat małej dziewczynki o imieniu Vashti. Historia ta uświadomiła przedszkolakom, że każdy z nas ma jakieś ukryte zdolności, talent. W grupach dzieci stworzyły kropkowe prace plastyczne. Dostrzegaliśmy również,  że świat składa się z kropek małych i dużych. Kropki gościły w zabawach ruchowych, tańczyliśmy i śpiewaliśmy do piosenki „Kropka”. Tego dnia było bardzo kolorowo i wesoło.

            Małgorzata Łasocha2

            Wiesława Biszczanik

            Małgorzata Łasocha

        • Sprzątanie świata  ŁĄCZY LUDZI
          • Sprzątanie świata ŁĄCZY LUDZI

          • 15 września  2023 roku uczniowie wszystkich klas Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Majdanie Sopockim  wraz z wychowawcami wzięli udział w kolejnej wspólnej akcji oczyszczania terenów zielonych ze śmieci.
            Mając na uwadze hasło tegorocznej kampanii „Sprzątanie świata ŁĄCZY LUDZI” przystąpiliśmy do sprzątania malutkiej części naszej planety promując przesłanie, aby nie śmiecić oraz segregować odpady. Uczestnicząc w akcji  pokazaliśmy, że razem bierzemy odpowiedzialność za naszą planetę.

            Wspólnie sprzątając śmieci przyczyniamy się do ochrony środowiska. Pokazaliśmy, ze zależy nam na czystym otoczeniu, pięknej, zdrowej przyrodzie.  Każdej butelce, puszce czy innym śmieciom mówimy głośno NIE!  Szanujmy naturalne zasoby przyrody póki je mamy.

            "Sami możemy zrobić niewiele; razem możemy zrobić tak wiele"

            Helen Keller

             

        • Razem dbamy o czyste powietrze.
          • Razem dbamy o czyste powietrze.

          • Znamy wyniki konkursu plastycznego „Razem dbamy o czyste powietrze”.

            Konkurs realizowany był w maju ubiegłego roku szkolnego przez Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego wspólnie z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie oraz Kuratorium Oświaty w Lublinie. Do konkursu zgłosiło się 1634 uczestników. Naszą szkołę reprezentowało w tym konkursie 8 uczniów. Wyróżnienie uzyskała Kornelia Burda, teraz już uczennica klasy 3.

            Bardzo gratulujemy Kornelce sukcesu plastycznego.

            Joanna Hałasa

        • XII odsłona Narodowego Czytania za nami...
          • XII odsłona Narodowego Czytania za nami...

          • W piątek 8 września czytaliśmy w naszej szkole „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej – najbardziej znane dzieło pisarki. Powieść została napisana w 1888 roku, a jej akcja toczy się w 1886, 23 lata po powstaniu styczniowym. Głównymi bohaterami utworu są rodziny Korczyńskich i Bohatyrowiczów. Łączy je wspólna przeszłość i walka zbrojna w obronie Polski podczas powstania styczniowego, dzieli status społeczny i ekonomiczny. Pomiędzy rodzinami toczy się spór, a na jego tle wybrzmiewa miłość Justyny Orzelskiej i Janka Bohatyrowicza. „Nad Niemnem” to powieść nastrojowa, napisana barwnym językiem, pełna pięknych opisów przyrody, nadniemeńskich krajobrazów, pejzaży. Duży akcent pisarka położyła na wątek patriotyczny związany z powstaniem styczniowym, który powraca we wspomnieniach bohaterów. Ze względu na barwne opisy, wyrazistych bohaterów i odwołania historyczne dzieło porównywano do Mickiewiczowskiego „Pana Tadeusza”. Dzieło Elizy Orzeszkowej ze względu na swoją wyjątkowość, kunszt pisarski i niezwykły klimat wciąż cieszy się popularnością i uznaniem czytelników. Całość przygotowały p. A. Wilczyńska i p. A. Kudełka. Przy dekoracji pomogła p. J.Hałasa.

            Za rok zapraszamy na kolejną edycję. Będziemy czytać dzieło Juliusza Słowackiego pt. „Kordian”. Już dzisiaj zapraszamy.

            Anna Wilczyńska

            Agata Kudełka

        • Bezpieczni w drodze do szkoły.
          • Bezpieczni w drodze do szkoły.

          • 6 września naszą szkołę odwiedzili sympatyczni policjanci z Komendy Policji w Suścu. Przeprowadzili oni pogadankę dla przedszkolaków dotyczącą bezpiecznej drogi do szkoły i powrotu do domu. Zwrócili szczególną uwagę na poruszanie się pieszych w miejscach dla nich przeznaczonych tj. na chodnikach i przejściach dla pieszych. Dzieci otrzymały od policjantów zadanie domowe, aby nauczyć się na pamięć numeru telefonu jednego z rodziców.

            Wiesława Biszczanik

        • Rozpoczęcie roku szkolnego 2023/2024.
          • Rozpoczęcie roku szkolnego 2023/2024.

          • W tym roku nietypowo, gdyż nie pierwszego,  a czwartego września, powitaliśmy nowy rok szkolny 2023/2024. O godzinie 8.00 w kościele parafialnym p.w. św. Tomasza Apostoła i  z udziałem pocztu sztandarowego szkoły odprawiona została msza święta w intencji nowego roku, a w szczególności dzieci, uczniów, nauczycieli, katechetów oraz pracowników obsługi. Sprawowali ją ks. Mariusz Lasota, ks. Krzysztof Śniosek oraz absolwent naszego gimnazjum - ks. Daniel Koper. W homilii wygłoszonej przez ks. Mariusza zgromadzeni usłyszeli piękna metaforę, w której młody człowiek został porównany do filiżanki będącej w początkowej fazie swojego istnienia tylko bezkształtną, nieatrakcyjną masą. Dopiero pod wpływem obróbki – wprawnych rąk rzemieślnika, gorąca z pieca  i artysty stał się cudownym przedmiotem, który z czasem zaczął napełniać się treścią. Tak też dzieje się z młodym człowiekiem, który trafia pod skrzydła nauczycieli i w szkole wraz z upływem czasu „napełnia się” mądrością, doświadczeniem, wiedzą.

            Po mszy świętej cała społeczność uczniowska udała się do szkoły, gdzie miała miejsce dalsza cześć uroczystości inauguracyjnej. Pani dyrektor Teresa Hałasa serdecznie powitała zgromadzonych  i poprosiła Pana sekretarza gminy  Susiec - Tomasza Skrobana -  o wręczenie najzdolniejszym uczniom stypendiów. Otrzymali je: Magdalena Kuczyńska (kl.5), Patryk Łukowski (kL.5), Nina Holweg (kl.6)  i Emilia Tabała (kl.7) Po wspólnym spotkaniu uczniowie udali się do swoich klas na spotkania  z wychowawcami.

            W tym dniu, pamiętając o niedawnej rocznicy wybuchu II wojny światowej, zapalono także  znicze  w Miejscu Pamięci Narodowej w Majdanie Sopockim Drugim.