- O mnie
- Wspomaganie rozwoju dziecka
- PLAN PRACY PEDAGOGA SZKOLNEGO
- GODZINY PRACY
- Rola i zadania pedagoga szkolnego
- Informacja dla uczniów
- Informacja dla rodziców
- Mikołaj w szkole !
- Spotkanie z funkcjonariuszami Policji.
- Wizyta w Fitness Studio Larafit w Tomaszowie Lubelskim.
- Mikołajki 2019
- POZNAJEMY ŚWIAT ZAWODÓW OD KUCHNI
- Przeciw przemocy i dopalaczom.
- Wyniki Mikołajkowego Konkurs Plastycznego „Św. Mikołaj w moich oczach”.
- Mikołajki 2020.
- Moja kartka walentynkowa
- Podsumowanie projektu w kl. V pod honorowym patronatem Ministra Edukacji Narodowej „Ja w społeczeństwie. Jak mogę zmienić świat?”
- Uwaga Konkurs! 10 październik Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego Konkurs dla klas I-VIII.
- Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego.
- Miedzynarodowy Dzień Mediacji.
- Konkurs w ramach „Ogólnopolskich Dni Rzucania Palenia” rozstrzygnięty!
- Mikołajki 2021
- Walentynki - 14 luty.
- Podsumowanie projektu w kl. IV pod honorowym patronatem Ministra Edukacji i Nauki „Mistrzowie planowania. Jak zrealizować pomysł”?
- Mikołajki 2022
- Walentynki 2023.
- Wycieczka do Warszawy.
- Podsumowanie projektu pod honorowym patronatem Ministra Edukacji i Nauki „Ja w relacjach. Jak zrozumieć siebie i innych?”
- Ach ten Św. Mikołaj...
- Walentynki 2024.
- Wycieczka do Krakowa.
Rola i zadania pedagoga szkolnego
Pedagog – organizuje w szkołach i placówkach pomoc psychologiczną i pedagogiczną dla dzieci i młodzieży, której celem jest wspomaganie rozwoju psychicznego i efektywności uczenia się poprzez pomoc wychowankom i współdziałanie z nauczycielami, rodzicami, organami szkoły oraz instytucjami pozaszkolnymi zwracajacymi uwagę na przestrzeganie postanowień konwencji o prawach dziecka. Najważniejszym obowiązkiem pedagoga szkolnego jest dbanie o dobro wychowanków. To pedagog jest niejako pośrednikiem między nauczycielami, dyrekcją rodzicami, a uczniem. Jest łącznikiem występującym w interesach ucznia na forum społeczności szkolnej.
Główne zadania pedagoga szkolnego:
Badanie potrzeb uczniów
Diagnozowanie środowiska rodzinnego uczniów i eliminowanie ewentualnych nieprawidłowości.
Dociekanie przyczyn niepowodzeń szkolnych ucznia i próba ich eliminacji.
Terapia pedagogiczna dla dzieci zagrożonych niedostosowaniem społecznym, patologiami i kompensowanie braków występujących w środowisku społecznym.
Działalność profilaktyczna, czyli organizowanie zajęć mających na celu zapobieganie mogących się pojawić trudności wychowawczych, w tym: uzależnienia, agresja, przemoc.
Zajęcia korekcyjne i wyrównawcze dla uczniów mających trudności z nauką.
Pomoc materialna dla uczniów, których rodziny pozostają w trudnej sytuacji materialnej. Nieustanna współpraca z dyrekcją szkoły, ośrodkiem pomocy społecznej, sądem, policją oraz instytucjami działającymi na rzecz dziecka i rodziny.Zadania szczegółowe pedagoga obejmują:
- Pomoc wychowawcom klas w rozpoznawaniu indywidualnych potrzeb uczniów oraz analizowaniu przyczyn niepowodzeń szkolnych i trudności wychowawczych poprzez obserwację zachowania pojedynczych uczniów i klasy, rozmowy indywidualne i uczestnictwo w godzinach wychowawczych, innych spotkaniach z klasą, analizowanie wyników nauczania i ocen zachowania, rozmowy z rodzicami, wywiady środowiskowe, udział w wywiadówkach i radach pedagogicznych, porady wychowawcze, prowadzenie lub organizacja prelekcji i dyskusji na tematy ważne, interesujace młodzież.
- Określenie form i i sposobów udzielania pomocy uczniom poprzez wydawanie opinii i zaleceń dotyczących stymulowania rozwoju lub pokonywania przez uczniów trudności rozwojowych, wyrównywania braków lub luk w nauce.
- Występowanie do dyrektora szkoły po uzgodnieniu z dziećmi, rodzicami, wychowawcą klasy, poradnią psychologiczno-pedagogiczną o zorganizowaniu zajęć korekcyjno-kompensacyjnych, dydaktyczno-wychowawczych, zajęć reedukacyjnych lub socjoterapeutycznych dla dzieci wymagających takiej pomocy.
- Współorganizowanie zajęć dydaktycznych prowadzonych przez nauczycieli nauczania specjalnego dla uczniów niepełnosprawnych w szkołach ogólnodostępnych, w tym klas specjalnych, form integracyjnych i nauczania indywidualnego.
- Udzielanie pomocy psychologicznej i pedagogicznej uczniom realizującym indywidualny program lub tok nauki poprzez konsultacje dla uczniów, rodziców i nauczycieli.
- Koordynacja działań podejmowanych na terenie szkoły, zakresu orientacji zawodowej, tj. organizowanie w odpowiednim czasie informacji (spotkania, prelekcje, wycieczki) ułatwiające młodzieży wybór dalszego kierunku kształcenia i zawodu.
- Określenie form i sposobów pomocy uczniom wybitnie uzdolnionym.
- Działania na rzecz zorganizowania opieki i pomocy materialnej uczniom znajdującym się w trudnej sytuacji życiowej, poprzez informowanie ich rodziców o możliwościach i procedurze uzyskania zasiłków, stypendiów i innych form pomocy materialnej oraz współdziałanie z organizacjami i instytucjami pozaszkolnymi udzielającymi wsparcia materialnego.
- Współpraca z poradniami psychologiczno-pedagogicznymi i innymi poradniami specjalistycznymi w zakresie konsultacji, metod i form pomocy udzielanej uczniom oraz w zakresie specjalistycznej diagnozy w indywidualnych przypandkach.
- Współdziałanie z organami szkoły, policją, sądami, w przypadkach wykroczeń uczniów (np. naruszenie regulaminu szkoły lub praw).
- Prowadzenie dokumentacji.
- Doskonalenie swoich kwalifikacji poprzez uczestnictwo w różnych formach doskonalenia i samokształcenia.
- Pedagog może prowadzić zajęcia specjalistyczne o charakterze terapeutycznym o ile posiada przygotowanie specjalistyczne np. z logopedii czy socjoterapii.
- Pedagog może prowadzić przedmiot – przygotowanie do życia w rodzinie.
Działalność pedagoga szkolnego obejmuje min:
- Organizowanie zajęć adaptacyjno-integracyjnych.
- Uczniom o niskiej samoocenie, którzy nie lubią samych siebie czy są zagubieni pedagog proponuje zajęcia psychoedukacyjne.
- Pedagog szkolny podczas spotkań stara się odpowiedzieć na pytanie: jak przygotować się i skutecznie zdać egzaminy?
- Organizowanie i spotkanie z zespołem dzieci dyslektycznych oraz zapoznanie nauczycieli z zaleceniami do pracy z takimi dziećmi.
- Odwiedziny w domu (wywiady środowiskowe).
- Spotkania z kuratorem sądowym do spraw nieletnich.
- Opieka nad uczniami szczególnej troski.
- Współpraca z radą pedagogiczną, samorządem uczniowskim, dyrekcją.