• Wycieczka do Zamościa- 14.02.2020

• HISTORYCZNIE I WALENTYNKOWO

14 lutego 2020 r. uczniowie klasy VII i VIII wybrali się do Zamościa: do kina, na lodowisko i oczywiście do McDonalda.

Od rana siąpił deszcz, pogoda nie zachęcała do wycieczki. Na szczęście pierwszym punktem programu było kino, może potem będzie lepiej…

W CKF Stylowy, uczniowie obejrzeli jedną część Tryptyku Zamojskiego – Dzieci Zamojszczyzny.

Tryptyk zamojski to trzy filmy dokumentalne prezentujące historię wysiedleń z Zamojszczyzny.

Zgodnie z rozporządzeniem reichsfuhrera SS Heinricha Himmlera, Zamojszczyzna w 1942 roku została uznana za pierwszy niemiecki teren osiedleńczy w Generalnej Guberni. Drobiazgowo zaplanowaną akcję masowego wysiedlania polskiej ludności rozpoczęto w nocy z 27 na 28 listopada, w Skierbieszowie i okolicznych wsiach. Objęto nią następnie powiaty hrubieszowski, tomaszowski i zamojski. Zakończono w marcu 1943 roku. W filmie przybliżającym te wydarzenia o swoich dramatycznych przeżyciach opowiadają ich uczestnicy i ostatni żyjący świadkowie.

Uczniowie mieli okazję dowiedzieć, że życie w roztoczańskich wsiach nie zawsze było tak spokojne jak dzisiaj, że pokolenie dziadków i pradziadków było uczestnikami tragicznych wydarzeń, które cieniem kładły się na ich powojennym życiu. Niecodzienna lekcja historii zrobiła na uczniach ogromne wrażenie.

Gdy dotarliśmy na lodowisko, pogoda poprawiła się. Wszyscy z radością ruszyli na bezpieczną taflę lodową. Niektórzy od razu śmigali po lodowisku, a niektórzy porwali „pingwinki” i cierpliwie ćwiczyli swoje pierwsze kroki na lodowisku. Pingwinków było mało, więc banda przy lodowisku też była wielce pomocna. Po dwu godzinach niesamowicie intensywnych ćwiczeń fizycznych, uczniowie zmęczeni, ale szczęśliwi wyruszyli w drogę powrotną.

Podczas wycieczki opiekę nad uczniami sprawowały Panie: Bogumiła Łasocha, Urszula Kubacka i Ewa Chudy.

Ewa Chudy