• Informacja o telefonach zaufania oraz infolinii wsparcia dzieci i młodzieży

          • Przekazujemy informację z MEiN:

             

            Zwracamy się z uprzejmą prośbą o upowszechnienie w Państwa szkole/placówce załączonej informacji o telefonach zaufania oraz infolinii wsparcia dzieci i młodzieży oraz dorosłych, którzy potrzebują pomocy. Dzieci i młodzież w kryzysie psychicznym, które mają problemy w domu, w szkole, w tym w relacjach rówieśniczych, przy zapewnieniu anonimowości i pełnej dyskrecji, mogą skontaktować się ze specjalistami i otrzymać fachowe wsparcie w najtrudniejszych sytuacjach.

            W ramach działań telefonów/infolinii specjaliści świadczą również wsparcie osobom dorosłym, opiekunom i nauczycielom, którzy mają problemy z dorastającymi dziećmi.

            Załączone telefony gwarantują szybki dostęp do informacji i wsparcia, jak również podejmowanie interwencji w sprawach ważnych z punktu widzenia zdrowia psychicznego i bezpieczeństwa dzieci oraz młodzieży.

            Zależy nam, aby w ramach kampanii informacyjnej w szkołach i placówkach, do dzieci i młodzieży dotarła informacja o infoliniach, które im pomagają.

             

            Z wyrazami szacunku- Departament Wychowania i Edukacji Włączającej 

        • Gminne Obchody Narodowego Święta Niepodległości - Susiec 11.11.2023 r.
          • Gminne Obchody Narodowego Święta Niepodległości - Susiec 11.11.2023 r.

          • Udział harcerzy oraz uczniów naszej szkoły w gminnych obchodach 105.rocznicy odzyskania przez Polskę  Niepodległości po 123 latach zaborów. Licznie zgromadzeni harcerze pełniąc służbę wzięli udział we mszy św.w kościele parafialnym pw. św. Jana Nepomucena w Suścu pełnili warty honorowe pod pomnikiem, odbierali wieńce, złożyli znicz w imieniu Komendy Hufca ZHP Tomaszów Lubelski. Następnie wspólnie z licznie zebranymi delegacjami odśpiewaliśmy hymn w ramach akcji "Niepodległa do hymnu" a także wzięliśmy udział w dalszych obchodach Święta Niepodległości w budynku Gok- u w Suścu. Harcerze reprezentowali poczet sztandarowy Związku Kombatantów RP i byłych więźniów politycznych koło w Suścu oraz poczet flagowy, który prowadził przemarsz. Uczniowie naszej szkoły reprezentowali szkołę w poczcie sztandarowym natomiast p. Dyrektor Teresa Hałasa wraz z nauczycielami z naszej szkoły złożyła wieniec pod pomnikiem. 

            Harcerzom dziękuję za piękną patriotyczną postawę oraz służbę.

                                                                                                                                         phm. Katarzyna Koper

        • Narodowe Święto Niepodległości - szkolna akademia.
          • Narodowe Święto Niepodległości - szkolna akademia.

          • "Gdzie słyszysz śpiew – tam wchodź,

            Tam dobre serca mają.

            Źli ludzie – wierzaj mi –

            Ci nigdy nie śpiewają"

            Johann Wolfgang von Goethe

            Idąc za słowami znanego cytatu 10 listopada w przeddzień Narodowego Świeta Niepodległości  harcerze postanowili właśnie pieśnią i piosenką patriotyczną uczcić kolejną rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości. Podczas części artystycznej, pod kierunkiem druzynowej phm.Katarzynay Koper, w utworach patriotycznych wspomnieliśmy Ojców Niepodległości a także drogi do wolności naszych praojców.Każdy z zaprezentowanych utworów poprzedzał krótki komentarz dotyczacy historii powstania danego utworu.W narracji odnieślismy się także do wydarzeń historycznych, które miały ogromny  wpływ na powrót do wolności. Wspólnie z całą społecznością naszej szkoły o godzinie 11.11 odśpiewaliśmy Hymn Państwowy, włączajac się tym samym w ogólnopolską akcję "Szkoła do Hymnu".

            11 listopada warto pamietać, że wolność to sznasa na stawanie się lepszym.... 

            phm.Katarzyna Koper

        • Konkurs recytatorski im. Tomasza Zamoyskiego.
          • Konkurs recytatorski im. Tomasza Zamoyskiego.

          • 8 listopada br. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w konkursie recytatorskim  zorganizowanym przez Bibliotekę Miejską im. Tomasza Zamoyskiego w Tomaszowie Lubelskim. Konkurs odbył się w Gminnym Ośrodku Kultury w Suścu i był to I etap corocznych zmagań recytatorów o I miejsce, które jest przepustką do II etapu. Naszą szkołę reprezentowali: Martin Łasocha (kl. III),  Emilia Łoboda (kl. III), Maja Zawiślak (kl. V), Nina Holweg (kl. VI), Klaudia Soluch (kl. V), Magdalena Kuczyńska (kl. V), Jagoda Czarnecka (kl. V).

                        Uczestnicy konkursu recytowali utwory poetów związanych z Zamojszczyzną, m.in. Lusi Ogińskiej, Bolesława Leśmiana, Zbigniewa Dmitrocy.

            W kategorii klas V-VI III miejsce zdobyła Magdalena Kuczyńska, a I - Nina Holweg   z wierszem Bolesława Leśmiana „Dwoje ludzieńków” i zakwalifikowała się do II etapu, który odbędzie się 15.11.br.  w Tomaszowie Lubelskim.

            Serdecznie Jej gratulujemy i życzymy sukcesu.

            Pozostali uczestnicy otrzymali podziękowania za udział i pamiątkowe dyplomy.

            Anna Wilczyńska

             

        • Patriotyzm w sercu dziecka – konkurs recytatorski.
          • Patriotyzm w sercu dziecka – konkurs recytatorski.

          •       8.11. br. w Szkole Podstawowej im. Armii Kraków w Łosińcu, w przededniu Święta Niepodległości,  odbył się - już po raz dziesiąty -  konkurs recytatorski. Uczniowie ze szkół w Suścu, Łosińcu, Majdanie Sopockim oraz Łuszczaczu deklamowali  wiersze o tematyce patriotycznej. Celem konkursu było uczczenie 105. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości oraz rozbudzanie uczuć patriotycznych w sercach młodego pokolenia Polaków.  Naszą szkołę reprezentowało  troje uczniów: Zofia  Sienkiel (oddział przedszkolny), Michał Czarnecki (kl.I), Rozalia Tabała (kl.II). Po wysłuchaniu wszystkich uczestników jury przyznało wyróżnienia i nagrody. Rozalia Tabała zdobyła I miejsce za recytację wiersza Władysława Broniewskiego „Żołnierz polski” , a Michał Czarnecki - II - za wiersz „Czy ty kochasz?” Zygmunta Marka Miszczaka.  

            Zwycięzcom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

            Anna Wilczyńska

             

        • Plastycznie i patriotycznie - „Patriotyzm w sercu dziecka”
          • Plastycznie i patriotycznie - „Patriotyzm w sercu dziecka”

          • 8 listopada został rozstrzygnięty X Gminny Konkurs Plastyczny „Patriotyzm w sercu dziecka” zorganizowany pod patronatem Wójta Gminy Susiec w Szkole Podstawowej w Łosińcu. Na konkurs wpłynęły 54 prace. Jury konkursowe po obejrzeniu wszystkich prac przyznało nagrody również naszym uczestnikom:

            -w kategorii – przedszkola- II miejsce przyznano Kornelii Szczogryn

            z grupy przedszkolnej „ Smerfy” p. Wiesławy Biszczanik,

            - kategorii klas VII -VIII:

            II miejsce uzyskała Natalia Biszczanik,

            III miejsce zdobyła Milena Byra.

            Nagrodzeni otrzymali nagrody książkowe i dyplomy. Dziewczętom jeszcze raz gratulujemy wyników, zaś pozostałym uczestnikom dziękujemy za trud wykonania prac konkursowych i zapraszamy do innych konkursów.

            Joanna Hałasa

             

        • Szkoła Pamięta.
          • Szkoła Pamięta.

          •    31 października, tuż przed uroczystością Wszystkich Świętych, szkoła włączyła się do akcji ogłoszonej przez LKO „ Szkoła pamięta”.  Uczniowie klas starszych oraz dzieci z oddziałów przedszkolnych  wraz ze swymi wychowawcami odwiedzili Miejsce Pamięci Narodowej w Majdanie Sopockim Drugim.  Zapalili znicze, postawili chryzantemy i zmówili modlitwę w intencji  bohaterów poległych za Ojczyznę w czasie II wojny światowej.

            Anna Wilczyńska

                       

        • Dzień kolorowy w naszej szkole.
          • Dzień kolorowy w naszej szkole.

          •             26 października obchodziliśmy w naszej szkole dzień kolorowy. Przebiegał on pod hasłem: „Kolory jesieni”.  Dla uczniów i nauczycieli była to okazja do zabawy w kolory i prezentację jesiennych stylizacji. Wśród społeczności szkolnej  dominowały kreacje w kolorach brązu, żółci, pomarańczy, czerwieni.  Obchodom tego dnia towarzyszyła kawiarenka, którą zorganizował Samorząd Uczniowski wraz z Radą Rodziców. Wszystkim, którzy włączyli się do zabawy oraz Rodzicom, którzy wsparli działania SU serdecznie dziękujemy.

            Samorząd Uczniowski

        • „W magicznym świecie wierszy Jana Brzechwy”
          • „W magicznym świecie wierszy Jana Brzechwy”

          • 26 października w Zespole Szkół Publicznych w Suścu odbyła się XIV edycja Gminnego Turnieju Sztuki Recytatorskiej „W magicznym świecie wierszy Jana Brzechwy”. Naszą szkołę reprezentowali: Maja Koper, Karolina Leleń, Zofia Sienkiel, Antoni Kolbus, Fabian Burda, Marcel Zawiślak, Rozalia Tabała, Hubert Kuczyński i Kuba Kusiak.

            W kategorii przedszkole I miejsce za recytację wiersza „Samochwała” zdobyła Zofia Sienkiel.

            W kategorii klas 2-3:

            • I miejsce za recytację wiersza „ Zapałka” uzyskał Kuba Kusiak z klasy 3
            • II miejsce za recytację wiersza „ Smok” zdobyła Rozalia Tabała z klasy 2
            • wyróżnienie za recytację wiersza „ Arbuz” przyznano Hubertowi Kuczyńskiemu z klasy 2.

            Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy, a zwycięzcy dodatkowo nagrodę książkową.

            Wszystkim uczestnikom konkursu bardzo gratulujemy odwagi i sukcesów.

            Uczestnicy konkursu zostali przygotowani przez p. Małgorzatę Łasochę, p. Wiesławę Biszczanik, p. Agnieszkę Kozak i p. Joannę Hałasę.

            Joanna Hałasa

        • Rajd pieszy klasy 8 - "Szkoła Pamięta".
          • Rajd pieszy klasy 8 - "Szkoła Pamięta".

          • 25 października klasa 8 z wychowawcą udała się pieszo do Kamieniołomu w Nowinach. Trasa wiodła przez malownicze tereny leśne a naszą przewodniczką została Maja, która "skrótami" zaprowadziła nas do celu naszej wędrówki. Czas spędzony przy ognisku szybko nam upłyną a pieczone kiełbaski dodały nam sił na drogę powrotną. Zmęczeni ale szczęśliwi wróciliśmy do szkoły.

            Rajd był okazją do włączenia się do akcji Ministerstwa Edukacji i Nauki „Szkoła pamięta”. Odwiedziliśmy MPN w Majdanie Sopockim oraz Błudku gdzie zapaliliśmy znicze.

            Serdecznie dziękujemy P. Dariuszowi Świstowi za przygotowanie ogniska.

            Piotr Iwanicki

             

        • Gra terenowa w Łosińcu.
          • Gra terenowa w Łosińcu.

          • 23 października klasa 8 wzięła udział w grze terenowej pod hasłem „Rozszyfruj to...”..  Rozgrywki miały charakter edukacyjny, rozwijały aktywność fizyczną, a przede wszystkim chęć odkrywania tajemnic. Uczniowie musieli wykazać się  orientacją w terenie bez użycia telefonów, kompasów, a tylko z użyciem mapki i wykonać różne zdania, np. z matematyki, języka polskiego. Na koniec należało się wykazać ogólną wiedzą rozwiązując test. W klasyfikacji końcowej zajęliśmy II miejsce.

            Na zakończenie gry zebraliśmy się przy wspólnym ognisku z kiełbaskami i gorącą herbatą, podzieliliśmy się wrażeniami z tego przedsięwzięcia.

            Był to udany dzień, połączenie nauki z zabawą i rywalizacją.

            Piotr Iwanicki

          • Jubileusz 50-lecia Gminy Susiec

          • W dniu 29 września 2023r. odbył się jubileusz 50 lecia Gminy Susiec. Emilia Tabała uczennica klasy siódmej reprezentowała Szkołę Podstawową im. Marii Konopnickiej w Majdanie Sopockim Pierwszym. W jej wykonaniu publiczność wysłuchała utwór Marka Grechuty pt. ,, Wolność". Atmosfera skupienia, powagi towarzyszyła wykonaniu piosenki. Gromkie brawa przypieczętowały profesjonalny występ Emilki.

        • Dzień Edukacji Narodowej.
          • Dzień Edukacji Narodowej.

          • 13 października (w piątek) obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Edukacji Narodowej. Z tej okazji uczniowie przygotowali dla swoich nauczycieli niespodziankę – akademię, podczas której przypomniano kilka istotnych faktów na temat Komisji Edukacji Narodowej, obchodzącej  w tym roku okrągły jubileusz 250 –lecia powołania jej uchwałą sejmową                    do życia.

            Miało to miejsce dokładnie 14 października 1773 roku. Jej pierwsza nazwa brzmiała: Komissyja nad edukacją młodzi narodowej szlacheckiej dozór mająca. Stanowiła ona najwyższy organ państwowy sprawujący zwierzchnictwo nad szkolnictwem w Polsce, powołany przez sejm i przed nim odpowiedzialny. Ustawa sejmowa oddawała Komisji pod opiekę troskę o wychowanie młodzieży szlacheckiej i zarząd szkół publicznych.

            Następnie wierszem i piosenką uczniowie uczcili swoich nauczycieli. Podczas koncertu życzeń przekazali pedagogom oraz pracownikom obsługi najserdeczniejsze życzenia płynące prosto z głębi wdzięcznych serc i dedykowali im kolejne piosenki wyśpiewane przez wokalnie utalentowanych uczniów naszej szkoły. Zwieńczeniem uroczystości było przekazanie na ręce Pani Dyrektor Teresy Hałasy słodkiego upominku  w postaci tortu ufundowanego przez  Samorząd Uczniowski.

            Również Rada Rodziców pamiętała o nauczycielach i ufundowała dla nich poczęstunek  w postaci „góry” słodyczy oraz kawy.

            Nad przygotowaniem uroczystości czuwała Pani Anna Wilczyńska – opiekun Samorządu Uczniowskiego, a piękną dekorację na tę okazję wykonała Pani Joanna Hałasa.

            Anna Wilczyńska

             

        • Harcerska gra terenowa.
          • Harcerska gra terenowa.

          • Korzystając z pięknej, jesiennej pogody Bursztynki wzięły udział w grze terenowej. Podczas 2 godzinnej gry na terenie Majdanu patrole wykonały, aż 7 zadań by dotrzeć do mety. Harcerze sprostali takim zadaniom jak rozszyfrowywanie wiadomości, puzzle czy odwzorowanie zdjęcia. Ostatnim miejscem w naszej grze był pomnik poświęcony poległym w walkach z hitleryzmem, gdzie harcerze zapalili znicze. Ogromne podziękowania kieruję do druhny Korneli Pakuła i jej punktowych za przygotowanie gry oraz czuwanie nad jej przebiegiem.

            phm.Katarzyna Koper